sedayeresaneh loader
طراحی بیلبورد تبلیغاتی
آژانس تبلیغاتی صدای رسانه

تبلیغات محیطی و مجازی در مشهد (تبلیغات در مشهد)

نویسنده : Mansoureh Babereh
10 اردیبهشت 1402

تبلیغات محیطی و مجازی مشهد (تبلیغات در مشهد)

مشهد جزو یکی از شهرهای مهم و کلیدی در کشور پهناور ایران می باشد. به توجه به موقعیت جغرافیایی شهر مشهد، و راه های ارتباطی با دیگر شهرهای اطراف، تبلیغات محیطی و مجازی مشهد، برای شرکت ها یک برگ برنده بزرگ به حساب می آید. وجود جمعیت متنوع از لحاظ سلیقه و نوع تفکر سبب می شود تا پذیرای تبلیغ های محیطی متنوع بیلبوردی باشد. همجنین وجود اتوبان های پرتعدد و قرار گرفتن بیلبورد های مشهد در بزرگراه ها، بلوارها و پل های هوایی، محل های بسیار مناسبی برای ارائه محصولات و تبلیغ محیطی شما به نحو احسنت می باشد. با توجه به گستردگی علوم روز از جمله تبلیغات محیطی مشهد و یا تبلیغات دیجیتال، و همچنین علاقه عموم مردم به این نوع تبلیغات محیطی ، می توان این نتیجه را گرفت که تبلیغ محیطی بیلبوردی شما در بیلبورد مشهد بدون بازخورد نخواهد بود و حداقل هایی را می توانید از بیلبورد مشهد برداشت نمایید.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که برای انجام یک تبلیغات موثر، طراحی تخصصی بیلبورد تبلیغاتی یکی از مواردی است که حتما باید به آن توجه کرد. برای آشنایی کامل با این مورد می توانید مقاله طراحی تخصصی بیلبورد تبلیغاتی را مشاهده کنید.

تاریخچه شروع تبلیغات 

تاریخچه شروع تبلیغات

عده‌ای بر این باورند که از زمانی که پاپیروس در مصر ابداع شد، تبلیغات هم پا به عرصه‌ٔ زندگی انسان گذاشت. عده‌ای دیگر اما شروع آن را همز‌مان با اتفاقی که در سال ۱۴۵۰ میلادی افتاد می‌دانند. در این سال گوتنبرگ آلمانی اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد و این باعث شد چاپ و انتشار در حجم زیاد ممکن شود. این تغییر، ظهور تبلیغات چاپی را در پی داشت.

نقطه‌ی عطف بعدی در این عرصه‌، پیدایش مجلات بود. در سال ۱۷۳۱ اولین مجلۀ غیر‌تخصصی در لندن به چاپ رسید. پس از مجله، پیدایش پوستر (۱۸۳۹) و بیلبوردها (دهه‌ٔ ۱۸۳۰) اتفاقات تأثیرگذاری را در حوزۀ مارکتینگ رقم زدند.

همه‌ٔ این نشریات، امکانی برای به نمایش گذاشتن محصولات بودند. پس از اختراع اولین خودرو (Ford Model T) و استقبال زیاد مردم از آن، دولت آمریکا پروژه‌ای را برای احداث بزرگراه‌های بین شهری آغاز کرد. این بزرگراه‌ها به معدن طلای صاحبان شرکت‌های بیلبورد تبدیل شد. بیلبوردهایی که یکی پس از دیگری ساخته می‌شدند تا هم درآمدزایی صورت بگیرد و هم جاده برای راننده خسته‌کننده نشود.

با ورود به قرن بیستم روند تغییرات در حوزۀ بازاریابی بسیار سریع‌تر شد و بازاریابی مدرن شکل گرفت. با همه‌گیر شدن رادیو در دهه‌ی ۱۹۲۰ برای اولین بار تبلیغات رادیویی از ایستگاه‌های آن پخش شدند.

در سال ۱۹۳۳ در آمریکا بیش از 55.2٪ از خانه‌ها رادیو داشتند؛ این آمار در سال ۱۹۲۰ صفر درصد بود! پس از رادیو، نوبت به تلویزیون رسید. اولین تبلیغ تلویزیونی در سال ۱۹۴۱ روی آنتن رفت. می‌توانید در ویدیوی زیر آن را تماشا کنید.

البته که نمی‌توان کل تاریخ تبلیغات را به همین میزان محدود کرد. اما با توجه به اینکه شما از پیدایش اینترنت خبر دارید و می‌دانید که آن‌ها به دنیای وب‌سایت‌ها و حتی اپلیکیشن‌ها هم راه پیدا کرده‌اند، سخن را کوتاه می‌کنیم و به سراغ یک سوال اساسی می‌رویم:

تفاوت تبلیغات با بازاریابی چیست؟

تفاوت تبلیغات با بازاریابی

اگر بخواهیم خیلی علمی صحبت کنیم می‌توانیم با یکی از معتبرترین تعاریف بازاریابی در دنیا شروع کنیم:

«بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، نهادها و فرایندهایی است که به خلق، ارتباط، تحویل و تبادل پیشنهادها مربوط‌ می‌شوند. تبادل‌هایی که برای مشتریان، کارفرما، شرکا و در مقیاس بزرگ‌تر، جامعه، ارزشمند هستند.»

این تعریف را انجمن بازاریابی آمریکا در سال ۲۰۰۷ ارائه داده است. به نظر شما با توجه به این تعریف، تفاوت بازاریابی و تبلیغات چیست؟

بازاریابی (marketing) یک مبحث بسیار گسترده است. برای پیاده‌سازی این شاخه از علم، ابزارهای زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها تبلیغات است.

اگر باز هم به تعریف بازاریابی نگاهی بیندازیم می‌توانیم بگوییم تبلیغات در واقع یکی از آن‌ مجموعه فعالیت‌‌هایی هستند که انجمن بازاریابی به آن اشاره کرده است. شاید برایتان سوال شود پس به جز تبلیغ، چه فعالیت‌های دیگری برای به ثمر رساندن بازاریابی وجود دارد؟ برای مثال می‌توانیم به بازاریابی از طریق تولید محتوای آموزشی، گیمیفیکیشن، بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی و سئو اشاره کنیم.

اهمیت استفاده از تبلیغات در بازاریابی 

درست است که تبلیغ فقط بخشی از بازاریابی را پوشش می‌دهد اما نمی‌توان از اهمیت این بخش صرف‌نظر کرد. آن‌ها نقش مهمی را در بازاریابی ایفا می‌کنند. درباره‌ٔ مزایای انواع تبلیغات در بازاریابی می‌توان یک مقاله‌ٔ جداگانه نوشت، اما ما به مهم‌ترین این مزایا اشاره می‌کنیم:

1. از مهم‌ترین بخش‌های مارکتینگ هستند: به این مورد پیش‌تر هم اشاره کردیم. بازاریابی بدون تبلیغات مثل این است که تلاش کنید بدون خیار، ماست و خیار درست کنید. تبلیغات به قسمت‌های دیگر بازاریابی کمک می‌کنند به چشم مخاطب بیایند.

2. به شما این امکان را می‌دهند که مخاطب خود را انتخاب کنید: هنوز هم بیلبوردها و تبلیغات تلویزیون طرفداران خودشان را دارند؛ اما خوشبختانه تکنولوژی در صنعت تبلیغات به قدری پیشرفت کرده است که بتوانید مخاطب خود را دقیق‌تر مشخص کنید.

3. کمک می‌کنند مشتری‌های خود را بازگردانید: اینکه مشتری یک بار از شما خرید کند و دیگر به سراغ شما نیاید یک امر بدیهی در دنیای کسب‌وکار است. این روزها که ما با تنوع اجناس و محصولات مواجه هستیم، چنین اتفاقاتی طبیعی است. انواع تبلیغات در کسب‌وکار به شما کمک می‌کنند جایگاه خود را در ذهن مشتری‌هایتان حفظ کنید.

4. روی فروش شما تاثیر می‌گذارند: با تبلیغ کردن شما می‌توانید محصول یا خدمات جدید خود را به دیگران معرفی کنید، شهرت برند خود را افزایش دهید و قصه‌ٔ برندتان را بسازید. همه‌ٔ این اتفاقات در کنار یکدیگر فروش شما را افزایش می‌دهند.

5. در مخاطب نیاز ایجاد می‌کند: آیا به آخرین ورژن آیفون نیاز مبرم دارید و زندگی‌تان بدون آن پیش نمی‌رود؟ آیا اگر طعم نوشابه‌ی کوکاکولا را نچشید، زندگی‌تان به آخر می‌رسد؟ قطعا اینطور نیست؛ اما این کسب‌وکارها به خوبی بلدند در شما نیاز ایجاد کنند و شما را به جایی برسانند که بابتشان پول پرداخت کنید و در نهایت از تصمیم خود راضی باشید. شما با تبلیغات می‌توانید در مخاطبتان نیاز ایجاد کنید.

انواع تبلیغات در بازاریابی 

انواع تبلیغات در بازاریابی

پیش‌تر تبلیغات به صورت نوشته‌هایی در روزنامه‌ها یا عکس‌هایی بر دیوار منتشر می‌شدند؛ اما امروزه آن‌ها را به صورت‌های مختلفی در اطرافمان می‌بینیم.

انواع تبلیغات تلویزیونی 

انواع تبلیغات تلویزیونی

شاید شما در اندیشه‌ی نگارش مطالب خاص و غیرمتداول هستید، اما تهیه‌کنندگان فیلم سینمائی تنها به ۳۶ موقعیت مهم اکتفا می‌کنند و انتخاب فیلم‌نامه‌ی خود را بر مبنای آن‌ها قرار می‌دهند. تمامی فیلم‌های سینمائی بر اساس یکی از این موضوعات ۳۶ گانه قرارگرفته‌اند. نمونه‌هایی همچون: انقلاب، دیوانگی، جنایت ناشی از عشق، جاه‌طلبی، فاجعه و… اگرچه تبلیغات تلویزیونی دارای تنوع بی‌شماری است، اما قالب‌های تلویزیونی کمتر از موضوعات سینمایی هستند. در ادامه با هورموند همراه شوید تا به بررسی ۱۲ نوع از انواع تبلیغات تلویزیونی بپردازیم؛

1. نمایش طرز کار محصول :

در این روش که وسیله‌ای بسیار مؤثر است، روش کار کالا و یا خدمات ارائه می‌شود. اگر یک مخلوط‌کن غذا را تبلیغ می‌کنید، طرز کار دستگاه-که به‌سرعت به خرد کردن، مخلوط کردن و حلقه کردن مواد غذایی مشغول است- نشان داده می‌شود. این روش برای مقایسه‌ی دو کالای مشابه، مؤثر واقع می‌شود. در سمت چپ صفحه‌ی تلویزیون شما واکس‌های اتومبیل بی‌خاصیت و در سمت راست محصول خود را که به‌آسانی نفوذ کرده، اتومبیل را براق می‌سازد و قطرات آب را دفع می‌کند معرفی می‌کنید. نویسندگان متخصص در تبلیغات پستی، نمایش مستقیم طرز کار محصول را بهترین راه برانگیختن تماشاچی برای اقدام به عمل، برداشتن تلفن و سفارش تلفنی کالا می‌دانند.

2. گواه :

دلایلی که به اعتبار ادعای تبلیغ‌کننده می‌افزایند. مردم گفته‌های یک مصرف‌کننده و شخص ثالث را بیش از تولیدکننده قبول می‌کنند. بهترین گواهان مصرف‌کننده‌هایی هستند که به تمجید و اظهار رضایت از کالا می‌پردازند. مردم واقعی بیش از بازیگرها و یا مصاحبه‌کننده‌های کاذب موردپذیرش افراد هستند. برای به دست آوردن گواه واقعی از مصرف‌کننده‌ی واقعی، تولیدکننده‌ها از دوربین مخفی جهت دریافت عکس‌العمل واقعی افراد، استفاده می‌کنند. بسیاری از تبلیغ‌کننده‌ها از افراد مشهور تقاضای تائید کالای خود را می‌کنند و استدلال آن‌ها بر این اصل است که کلمه به کلمه اظهارات مشاهیر، موردپذیرش مردم عادی است. متخصصان اعتقاددارند که مشاهیر بایستی مناسب آگهی برگزیده شوند. مایکل جکسون می‌تواند مبلغ خوبی برای پپسی کولا باشد، اما به‌طور حتم در تبلیغ و معرفی یک بانک، موفق نخواهد بود.

3. معرفی کالا در مقابل دوربین :

در این نوع تبلیغات، بازیگری مقابل دوربین می‌ایستد و در مورد کالا و مزایای آن به‌طور صریح و مستقیم به صحبت می‌پردازد. این روش زمانی بسیار مؤثر است که شما اطلاعات مهم و برجسته‌ای را ارائه دهید که نیازی به فیلم و نمایش نداشته باشد. کمپانی تلفن‌های ام.سی.آی از برت لاک نستر (هنرپیشه) خواست که در مقابل دوربین تلویزیونی بایستد و یک پیام بسیار مهم را ارسال دارد که: -پوشش تلفن‌های راه دور ام.سی. آی همان‌قدر است که پوشش تلفن‌های راه دور ا. تی. و اند. اتی، اما ام. سی. آی ۳۰ درصد ارزان‌تر است.

4. برشی از زندگی :

این روش، فرم مینیاتوری نمایشی است که در مورد یک یا دو انسان و داستانی مربوط به کالا اتفاق می‌افتد. در یک تبلیغ خمیردندان پسر کوچکی که پیژامه به تن دارد، با چشمان اشک‌آلود ظاهر می‌شود و غمگین است زیرا مادرش او را به علت کوتاهی در مسواک زدن سرزنش کرده است. پدر به او توضیح می‌دهد که مادر نگران دندانهای اوست؛ مسواک زدن، دندانهای او را چون مروارید سفید می‌کند و با کرم‌خوردگی دندان مبارزه خواهد کرد. پسرک از اینکه مادر او را دوست دارد لبخند به لب می‌آورد. بسیاری از نویسندگان با دیده‌ی تحقیر به این‌گونه تبلیغات نگاه می‌کنند، اما به خاطر دارید که رابطه‌ای میان دوست داشتن کالا و خرید آن نیست. شاید روش برشی کلیشه‌ای است، بااین‌حال، روش مؤثری محسوب می‌شود.

5. تبلیغات سبک زندگی :

این روش بر روی مصرف‌کننده و چگونگی نفوذ کالا در زندگی او، تمرکز می‌کند. نوشابه‌سازی میلر هر سری از تبلیغات خود را بر روی زندگی کارگران صنایع مختلف متمرکز می‌کند. این آگهی‌ها نمایش جشن شبانه‌ی زنان و مردان کارگر با نوشابه‌ی میلر، پس از یک روز کاری طولانی است. این آگهی بر روی بهای نوشابه، چگونگی تهیه مواد اولیه و یا مزه‌ی آن تأکید نمی‌کند. نمونه‌ی دیگری از این روش، تبلیغی برای نوعی خردل است. این آگهی نشان می‌دهد که این محصول در یخچال عقب لیموزین همه‌ی ثروتمندان مشاهده می‌شود، پس به طبقه‌ی مرفه تعلق دارد.

6. کارتون :

این روش درفروش کالا برای کودکان مؤثر است؛ اما برای فروش کالا به بزرگ‌سالان با عدم موفقیت روبه‌رو شده است.

7. تبلیغ موزیکال :

تبلیغاتی که شعار آن‌ها همراه با موسیقی به نمایش درمی‌آید، ازجمله همبرگرهای مک‌دونالد و یا شرکت پپسی کولا و یا کوکاکولای بدون شکر. بهترین نوع این تبلیغات آن‌هایی هستند که شعار کمپانی را با آهنگ جالب و فراموش‌نشدنی در ذهن افراد جایگزین می‌سازند و شنونده آن را برای خود زمزمه می‌کند.

8. فیلم‌های تبلیغاتی با معرفی یک قهرمان :

برخی از تبلیغ‌کنندگان، تهیه‌ی آگهی را با فیلم‌سازی اشتباه می‌کنند. آن‌ها به تهیه‌ی فیلم‌های سینمایی مینیاتور می‌پردازند که با صحنه‌ها و درخشش رنگ‌های گوناگون، بسیاری از فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی را تحت اشعار قرار می‌دهند.

یکی از این نمونه‌ها، تبلیغی است که به‌تازگی برای اتومبیل «تور بو Z» تهیه‌شده است، رویدادهایی را نشان می‌دهد که «در شهر آینده» شهری تاریک و مه‌گرفته که یادآور یک فیلم سینمائی تخیلی است، رخ می‌دهند. طرح‌های گرافیکی غیرمتعارف، شاید بیننده را در مقابل تلویزیون میخکوب کنند، اما آیا درفروش محصول نیز کمکی می‌کنند؟ هنوز موردی دیده نشده است که تأثیر این‌گونه تبلیغات را در میزان فروش تائید کند.

9. شوخ‌طبعی :

استفاده از تبلیغات مضحک و خنده‌آور مد روز است. ما می‌دانیم که مردم به آگهی‌های خنده‌آور علاقه‌مند هستند؛ اما سؤال اینجاست که قدرت فروش این نوع تبلیغات، چه میزان است. تعداد نادری از نویسندگان قادر به نگارش تبلیغات خنده‌آور هستند زمانی که چنین تبلیغی با شکست مواجه می‌شود، تبلیغ محصول فاجعه‌آمیز خواهد بود، مگر آنکه ۹/۹۹ درصد، از کیفیت آگهی خود اطمینان داشته باشید (بینندگان نیز آگهی شمارا بامزه خواهند یافت.) از این نوع تبلیغات اجتناب کنید. تبلیغی که ازنظر بیننده‌ای مضحک است، ازنظر بینند ی دیگر احمقانه است.

10. شخصیت داستانی مستمر :

استفاده از شخصیت داستانی مستمر –که در زنجیره یک تبلیغ ظاهر می‌شود- در شناسایی یک کالا دارای نقش بسیار مؤثری است. شخصیت‌های داستانی موفق در ابعاد بسیار وسیعی شناخته‌شده، مشهورند. اگر شما به خلق شخصیت داستانی بپردازید که در میان عموم محبوبیت یابد، از آن به‌طور مستمر در آگهی‌های خود استفاده کنید تا زمانی که آمار و پژوهش نشان دهند که دیگر مردم از آن خسته شده‌اند.

11. فهرست دلایل :

این فهرست، دلایلی را که مردم بایستی کالای موردنظر را خریداری کنند، ذکر می‌کند. آگهی اخیر سوسیس «فرانک»، افرادی را نشان می‌دهد که با لذت مشغول خوردن سوسیس مارک فرانک هستند، بعد صدایی از بالای سر آن‌ها، دلایلی را که مردم این غذا را با لذت انتخاب کرده‌اند، یکی‌یکی اعلام می‌کند. این نوع تبلیغ نیز می‌تواند مؤثر قرار گیرد، اگرچه آمار نشان داده است که تأثیر این روش در آگهی‌های چاپی بیش از آگهی‌های تلویزیونی بوده است.

12. احساس و عاطفه :

آگهی‌هایی که از مسائلی احساسی برای ربودن قلب شما استفاده می‌کنند (و کیف پول شما)، می‌توانند مؤثر و به‌یادماندنی باشند. دریکی از آگهی‌های سرویس تلفن اتی.اند.اتی با عنوان: «دستت را دراز کن و او را از فاصله‌ای دور لمس کن»، مادری به گریستن می‌پردازد، زیرا که پسرش از راه دور تنها به‌این‌علت با او تماس تلفنی می‌گیرد که به او بگوید: «دوستش دارد». درست مانند متن تبلیغاتی شوخ‌طبعانه، نگارش متن خالص عاطفی نیز دشوار است. اگر قادر به انجام این عمل هستید، امتیاز زیادی را برای خود در نظر بگیرید؛ زیرا که بسیاری از نویسندگان به علت عدم توانایی در انجام این عمل به قالب‌های ساده اکتفا می‌کنند.

برای دریافت خدمات تبلیغاتی می‌توانید با تماس با شماره تلفن های شرکت، به صورت مستقیم با تیم آژانس تبلیغاتی صدای رسانه در ارتباط باشید.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی

به هر نوع تبلیغات آفلاین و خارج از خانه که با استفاده از ابزار‌های تبلیغات محیطی مانند بیلبورد، استرابورد، عرشه پل، لایت باکس‌ها و به طور کلی با بنر چاپی و یا تلویزیون‌های شهری پیام تبلیغاتی را به مخاطبان خود برساند تبلیغات محیطی می‌گویند.
ابزار‌های تبلیغات محیطی یا فضای تبلیغات شهری را سازمان زیبا سازی، طی مراحلی در اختیار کانون‌های تبلیغاتی درخواست دهنده قرار می‌دهد که البته شرط آن شرکت در مزایده و برنده شدن در مزایده است. پس در نتیجه سازمان زیبا سازی به صورت مستقیم سازه های تبلیغاتی را در اختیار برند ها و کسب و کار ها قرار نمی دهد و برای استفاده از رسانه های تبلیغات محیطی باید با یک آژانس تبلیغاتی همکاری کنید.
تعرفه و قیمت تبلیغات محیطی توسط شهرداری و سازمان زیبا سازی تعیین می‌شود و آژانس‌های تبلیغاتی که رسانه‌های شهری را در اختیار دارند می بایست به صورت ماهیانه و یا سالیانه هزینه رسانه های تبلیغاتی را به سازمان زیبا سازی پرداخت کنند.
هدف اصلی هر شرکتی، فروش محصولات و خدماتی است که ارائه می دهد. برای رسیدن به این هدف ممکن است هر شرکت از روش های مختلفی برای شناسایی و فروش محصولات خود استفاده نماید.
یکی از مناسب ترین این روش ها تبلیغات محیطی است که با توجه به گستردگی سطح فروش و خدمات شرکت های مختلف در بازار های داخلی و یا خارجی می تواند تاثیرگذاری مناسب برای آگاهی مشتریان از خدمات و محصولات این شرکت ها به آنها ارائه دهد.
در واقع استفاده از تبلیغات محیطی در دنیای امروزه به عنوان یکی از مهم ترین استراتژی های کسب و کار کاربرد یافته است و در برخی از موارد با توجه به معیار های مختلف و همچنین ویژگی ها و امتیازات مناسبی که این روش دارد، می تواند انتخاب اول بسیاری از مدیران برای شناساندن محصول خود به مشتری باشد.

هر کسی که بتواند شناخت بهتری از انواع تبلیغات محیطی و همچنین خلاقیت بیشتری در اجرا و ارائه ی این تبلیغات به مشتریان داشته باشد می تواند گام محکم تری در زمینه ی محبوبیت کالاهای خود در میان مشتریان و بازار هدف خود بردارد.

تبلیغات محیطی  همان تبلیغات OOH است؟

تبلیغات ooh

تبلیغات OOH که نام اختصاری تبلیغات out of home می باشد به معنای تبلیغات خارج از خانه و در اصل همان تبلیغات شهری است. 
در دیکشنری کمبریج از تبلیغات خارج از خانه یا OOH (out of home) که در ایران بیشتر به نام تبلیغات محیطی یا تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات آفلاین از آن یاد می شود، آمده است:
” تبلیغاتی که مردم وقتی بیرون از خانه هستند، مثلاً در ساختمان ها یا وسایل حمل و نقل عمومی، آنها را می بینند یا می شنوند:
افراد خلاق برای تبلیغات خارج از خانه باید توجه داشته باشند که بیننده بیشتر اوقات در حال جابجایی است.”
بر اساس گزارش انجمن تبلیغات بیرون از خانه (OOH) در امریکا، ۶۶ درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند پس از مواجه با یک تبلیغ به شیوه تبلیغات بیرون از خانه اقدام به بررسی کالا یا خدمات تبلیغ شده می کنند. علاوه بر این ۷۴ درصد از کسانی که پس از تعامل با یک تبلیغ بیرون از خانه از یک کسب و کار بازدید کردند، وارد مرحله خرید می‌شوند.

چرا تبلیغات محیطی ؟

چرا تبلیغات محیطی ؟مهمترین مساله برای هر شرکت  قطعا معرفی محصولات و یا خدماتش  می باشد که بوسیله آن بتوانند فروش محصولاتشان را بالا ببرند.چون هر چه افراد بیشتری درمورد محصولات و یا خدماتتان بدانند  احتمال فروش محصولاتتان بالاتر میرود. (هرچه بیشتر دیده شوید ،بیشتر می فروشید.)

خب اکنون که به این نتیجه رسیدیم هیچ چیزی مهمتر از معرفی هرچه بیشتر محصولات و یا خدمات نیست، یک سوال ایجاد میشود که چگونه شرکت ها می توانند به این هدف مهم برسند؟
همانطور که میدانید از زمان تبلیغات روزنامه ای تا امروز که دوران تبلیغات دیجیتال میباشد، اصل تبلیغات بخش مهمی از زندگی مردم را فرا گرفته است. تبلیغات محیطی یکی از راههای موثر تبلیغات برای معرفی برند و یا انتقال یک پیام و یا حتی یک  کمپین تبلیغاتی همه جانبه مناسب می باشد.
هدف تبلیغات محیطی مانند دیگر روش های تبلیغاتی، شناسایی محصول، خدمات و برند به مشتریان می‌باشد. اما استفاده از تبلیغات محیطی یک تفاوت عمده با برخی از روش های دیگر دارد و آن تفاوت این است که در تبلیغات محیطی، قبل از اینکه مشتری برای خرید اقدام کند، نام محصول خدمات در ذهن او حک شده است.

همین موضوع می‌تواند اهمیت این نوع از تبلیغات را بسیار بالا ببرد. در واقع زمانی که یک تبلیغات به نیاز مردم توجه کند و خلاقیت ویژه ای به همراه داشته باشد می تواند در کمترین زمان ممکن ذهن مشتری را به تصرف خود در بیاورد.
یک بیلبورد تبلیغاتی مناسب، مشتری را کنجکاو می‌کند که به دنبال استفاده از آن محصول و خدمات برود و این جاست که باید از افراد متخصص در این زمینه استفاده نمود تا علاوه بر به دست آوردن مشتریان، بتوان سهم مناسبی در میان بازار رقبا نیز به دست آورد.
مهمترین ویژگی تبلیغات محیطی این است که مخاطبی که از مقابل تبلیغ و آگهی شما عبور می کند محکوم به دیده شدن آن تبلیغ است. به همین دلیل است که ما معتقدیم این روش تبلیغاتی در اصل به اجبار دیده شدن است.
روش های مختلف این نوع از تبلیغات در یک پیام ساده اما صریح و شفاف و البته پر قدرت، محصول خود را به مخاطب که در حال گذر از آن منطقه می باشد، معرفی می کنند.

تعاریف مختلف تبلیغات محیطی 

در اصطلاح تبلیغات محیطی به هر گونه تبلیغ گفته می شود که خارج از نقطه نهایی خرید مشتری یعنی همان POP انجام می شود.
در اصول بازاریابی و فروش محصولات معمولاً نقاط کوری وجود دارند که می توان از آنها به عنوان یک نقطه خارج از محدوده برای انجام انواع تبلیغات استفاده کرد که با توجه به مزایایی که تبلیغات محیطی دارد، معمولاً شرکت ها و سازمان های مختلف از این نوع تبلیغات استفاده می کنند.
در بسیاری از متون به این نوع تبلیغات خارج از خانه نیز می گویند.
عبارت تبلیغات خارج از خانه در واقع به وسایل و روش هایی اطلاق می شود که در محیط خارج از خانه (محیط اصلی و هدف برای فروش و ارائه ی خدمات و محصولات) مورد استفاده قرار می گیرند.
البته بسیاری از محققان معتقدند، تبلیغات محیطی پیشینه ی بسیار طولانی و قدیمی دارد و در واقع منشاء  آن را قبل از انقلاب صنعتی و پیدا شدن مدرنیته می دانند.

اهداف اصلی تبلیغات محیطی چیست؟

اهداف تبلیغات محیطی

در بالا اشاره کردیم که هدف این نوع از تبلیغات مانند دیگر روش های بازاریابی، شناسایی این محصول به مشتریان می باشد.
اما استفاده از تبلیغات محیطی یک تفاوت عمده با برخی از روش های دیگر دارد و آن تفاوت این است که در تبلیغات محیطی، قبل از اینکه مشتری به مرکز خرید و یا بازار مراجعه نماید، نام محصول خدمات در ذهن او حک شده است.
همین موضوع می تواند اهمیت این نوع از تبلیغات را بسیار بالا ببرد. در واقع زمانی که یک تبلیغات محیط به نیاز مردم توجه کند و خلاقیت ویژه ای به همراه داشته باشد می تواند در کم ترین زمان ممکن ذهن مشتری را به تصرف خود در بیاورد.
یک تبلیغ محیطی مناسب، مشتری را کنجکاو می کند که به دنبال استفاده از آن محصول و خدمات برود و این جاست که باید از افراد متخصص در این زمینه استفاده نمود تا علاوه بر به دست آوردن مشتریان، بتوان سهم مناسبی در میان بازار رقبا نیز به دست آورد.
روش های مختلف این نوع از تبلیغات در یک پیام ساده اما صریح و شفاف و البته پر قدرت، محصول خود را به مخاطب که در حال گذر از آن منطقه می باشد، معرفی می کنند.

ابزار مختلف برای استفاده از تبلیغات محیطی 

همواره برای استفاده از هر نوع تبلیغات روش های مخصوص و خاصی وجود دارد که با توجه به نوع تبلیغات و همچنین مکان مورد استفاده می توان از هر کدام از روش های موجود استفاده نمود.
در نقاط مختلف جهان برای تبلیغات محیطی معمولاً از چهار روش و ابزار مختلف مانند بیلبورد، مبلمان شهری، وسایل حمل و نقل، سایر رسانه های محیطی  استفاده می شود.

بیلبورد های تبلیغاتی 

شاید بهترین و موثر ترین روش برای تبلیغات محیطی از نظر دید استفاده از بیلبورد باشد.
بیلبورد های تبلیغاتی در صورتی که دارای طرح های خلاقانه باشند و در ایجاد آن ها تفکر و ایده های مناسبی استفاده شود می توانند تاثیرگذاری بیشتری نسبت به روش های دیگر داشته باشند.
مشتریان با دیدن طرح های مختلف روی بیلبورد وادار به تفکر شده و در جست و جوی خرید محصولات و خدماتی که بر روی آن نقش بسته است می روند.
البته مکان استفاده از بیلبورد نیز می تواند نقش اساسی در روند تاثیر گذاری این روش داشته باشد. در واقع بیلبورد تبلیغاتی که در مکان مناسب احداث شده باشد و نقش های روی آن کاملاً خلاقانه و همراه با ایده های نو باشند می تواند به راحتی در سریع ترین زمان ممکن مشتری را وادار به خرید کند.
وسایل حمل و نقل عمومی و یا شخصی مثل بدنه ی اتوبوس ها، خودرو های پخش، قطار های مترو و... و همچنین رسانه های محیطی مانند استند تبلیغاتی، استرابورد (استند ایستاده تبلیغاتی) حروف نگاری روی پنجره ی فروشگاه ها، دیوارنگاری، لامپ ال ای دی، ویترین و .. از دیگر روش های استفاده از تبلیغات محیطی هستند.

استرابورد تبلیغاتی 

استرابورد ها نسبت به بیلبورد ها ابعاد کوچکتری دارند و 12 متری هستند و معمولا دارای روشنایی نیستند. این سازه ها نیز دارای محبوبیت زیادی هستند و علت آن فراوانی آن است. به دلیل ابعادی که دارند از این سازه ها در تمام سطح شهر حتی خیابان هایی که فضای کمی در حاشیه خود دارند استفاده می شوند.

استرابورد ها در اصل یک سازه بادبانی هستند و برعکس بیلبورد ها که یک صفحه بزرگ برای نصب بنر دارند، در استرابورد ها بنر و آگهی تبلیغاتی به صورت بادبانی برروی سازه نصب می شود.

عرشه پل تبلیغاتی 

پل های هوایی نیز ابزار مناسبی برای تبلیغات محیطی هستند و یکی از روش های تبلیغاتی مرسوم است. تبلیغات محیطی با این رسانه تبلیغاتی به این صورت است که بر روی عرشه پل هوایی صفحه نمایشگر نصب می شود و آگهی تبلیغاتی بر روی این صفحه قرار می گیرد.

تبلیغات محیطی متحرک یا تبلیغات ترانزیت 

تبلیغات ترانزیت یا تبلیغات محیطی متحرک نوعی از تبلیغات است که بر روی وسایل نقلیه انجام میشود. تبلیغات بر روی بدنه اتوبوس، مترو، تاکسی، هواپیما و دیگر وسایل نقلیه جزو تبلیغات محیطی متحرک یا تبلیغات ترانزیت است. این نوع تبلیغات به دلیل متحرک بودن می توانند فضای گسترده تری را پوشش دهند و دلیل محبوبیت این روش تبلیغاتی نیز همین است. همچنین تبلیغات شهری متحرک تاثیر چشمگیری روی رشد کسب و کار و برند شما دارد.
برخی از افراد تبلیغات برروی واگن های مترو یا تبلیغات روی بدنه اتوبوس را انتخاب می کنند به این دلیل که این وسایل نقلیه را مانند یک بیلبورد بزرگ متحرک می بینند. پس در نتیجه تاثیر این تبلیغات را نیز بیشتر می دانند.

تبلیغات محیطی در پمپ بنزین 

تبلیغات در پمپ بنزین ها نیز با ابزار های تبلیغاتی که پیش تر توضیح دادیم صورت می گیرد و مناسب ترین ابزار برای تبلیغات در پمپ بنزین استرابورد است. البته از سایه بان جایگاه های سوخت نیز به عنوان یک فضای تبلیغاتی استفاده می شود.
تبلیغات در پمپ بنزین دارای مزایای خاص خود است و به دلیل عبور و مرور مکرر در جایگاه های سوخت این نوع تبلیغات محبوبیت بالایی دارد. این تبلیغات می تواند به وسیله لایت باکس ها، استرابورد ها و سایبان های جایگاه انجام شود.

تلویزیون های شهری 

این نوع تبلیغات که تبلیغات محیطی دیجیتال هم نام دارند بر روی تلویزیون های شهری اجرا می شوند و هزینه این نوع تبلیغات نسبت به دیگر روش های تبلیغاتی بیشتر است. البته اگر محتوای جذابی برای این تبلیغات داشته باشیم قطعا تاثیر گذاری بالایی خواهد داست.
جایگاه تلویزیون شهری نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر این تلویزیون بر روی دیواره های یک ساختمان باشد در یک محیط پر رفت و آمد می تواند تاثیر بیشتری بر روی مخاطب بگذارد. حتی در برخی موارد از تلویزیون های شهری به عنوان یک تبلیغات محیطی ترانزیت استفاده می شود و با نصب تلویزیون برروی وسایل نقلیه باعث جلب توجه بیشتری می شوند.

تبلیغات در فرودگاه ها 

این نوع تبلیغات که اغلب به وسیله تابلوی لایت باکس انجام می شود طرفداران خاص خودش را دارد که هدفشان انتقال پیام تبلیغاتی یا معرفی محصول به قشری خاص یعنی مسافران است. تبلیغات در لایت باکس های فرودگاه تاثیر بالایی دارد چون در همه ی ساعات شبانه روز افراد زیادی در فرودگاه تردد می کنند. تبلیغات در فرودگاه می تواند به چند روش باشد مانند سمپلینگ در فرودگاه، لایت باکس های داخل محیط فرودگاه و یا بیلبورد های فضای بیرونی فرودگاه که هر یک از این موارد دارای هدفی خاص است و تاثیرگذاری خوبی دارند.

سمپلینگ 

اگر قصد دارید که محصول خود را به صورت نمونه در اختیار برخی از مخاطبان هدف خود قرار دهید تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد و در ذهن مخاطب ماندگار شود سمپلینگ را به شما پیشنهاد می کنیم. این روش برای معرفی محصولی جدید است که به صورت حقیقی و با ارائه نمونه ای از محصول جدید انجام می شود.

تبلیغات در ایستگاه های مترو

همانطور که می دانید مترو بهترین وسیله حمل و نقل عمومی برای تردد درون شهری است و بیشترین استفاده از مترو می شود. این مکان برای صاحبین برند ها بسیار محبوب است. تبلیغات بر روی لایت باکس های ایستگاه، کتیبه ها و تلویزیون های داخل واگن جزو ابزار های تبلیغات محیطی این مکان هستند.
اگر به دنبال این هستید که یک شلیک سریع و تاثیر گذار به مخاطب هدف خود داشته باشید تبلیغات بر روی واگن های مترو پیشنهاد ما به شما است. اما اگر قصد دارید که مدتی طولانی توسط مخاطب هدف خود دیده شوید و ذهن مخاطب درگیر تبلیغات شما شود تبلیغات داخل واگن بهترین پیشنهاد است.

مزایا و معایب استفاده از انواع روش های تبلیغات محیطی 

استفاده از روش های مختلف برای تبلیغات محیطی می تواند مزایا و معایب مختلف نیز به همراه داشته باشد.
از مهم ترین مزایای این روش از تبلیغات می توان به معرفی کالا و خدمات و همچنین افزایش فروش اشاره نمود.
به طور طبیعی وقتی که شما بتوانید محصول و خدمات خود را به بهترین شکل ممکن به مشتری نشان دهید و مشتری را برای خرید آن ها ترغیب کنید، فروش و در صد سود شما نیز بالاتر می رود.
از دیگر مزایای تبلیغات محیطی می توان به استفاده برای هدف گیری مشتری در مراکز تصمیم گیری، آگاهی رسانی نسبت به ورود یک محصول جدید به بازار، معرفی بهتر و بیشتر یک برند به مشتریان و ... اشاره نمود. البته تمامی این مزایای تبلیغات محیطی در صورتی می تواند اجرایی شود که از اصول و قواعد مناسب برای یک تبلیغ محیطی پیروی شود.
در کنار این مزایا، استفاده از این روش برای تبلیغات کالا و خدمات، معایبی نیز به دنبال دارد که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود.
بالا بودن هزینه ها در بسیاری از موارد
اخذ مجوز های لازم برای تبلیغات و ارائه ی آگهی در سطح شهر که معمولاً با دردسر های زیادی نیز همراه است.
قدرت بالای رسانه های محیطی که ضمن محبوب ساختن یک برند، می تواند حالت عکس نیز داشته باشد و در صورت عدم استفاده از اصول تبلیغات به صورت صحیح، کاهش محبوبیت برند را به دنبال داشته باشد.
در تبلیغات محیطی مانند تبلیغات اینترنتی نمی توان درصد بازدید را مورد سنجش قرار داد.

انواع سبک تبلیغات

سبک تبلیغات امریکایی 

سبک تبلیغات آمریکایی

در سبک تبلیغات امریکایی، حمایت از فرهنگ رایج و جاری در آن کشور، به وضوح مشاهده می‌شود. شیوه برخورد با مخاطب، مستقیم، بی‌واسطه و بی‌پروا است. اصل رقابت در هر فعالیتی مورد نظر است و پیام دهنده می‌داند که در یک جامعه رقابتی زندگی می‌کند.

نقش مرد و جنس مذکر بسیار قوی و دارای اعتبار و اهمیت است. منافع فرد بر منافع گروه ارجحیت و اولویت دارد و مخاطب تحریک می‌شود تا حد امکان از منافع خود دفاع و استفاده کند. فرم و شکل ارایه پیام، ساده و قابل درک برای عموم است.

در گفت وگوها از اطلاعات و اعداد و ارقام و آمار کمک گرفته می‌شود و به طور ضمنی به خریدار احتمالی گفته می‌شود چرا باید آن محصول را خریداری کند. مخاطب، معمولا افراد یا تصمیم گیرندگان فردی هستند. از کلمات «من»، «تو» و «ما» بیشتر استفاده می‌شود.

مثلا در یکی از پیام‌ها می‌شنوید که: «شما بیش از پنجاه سال دارید و عمر خود را تلف نکرده‌اید.» گفت وگوها در تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، عامیانه و محاوره‌ای است. از قوه بحث و استدلال، توصیف و کوبندگی استفاده می‌شود. تبلیغات امریکایی باید مخاطب را به نقطه حساس یا به نتیجه نهایی برساند، انگیزه ایجاد کند یا تصمیم ساز شود. به مثال‌های زیر توجه کنید:

– U.P.S با سرعت شما (پا به پای شما) تکامل می‌یابد.

– دیترویت ادیسون، انرژی را به تصمیم تبدیل می‌کند.

– آدامس تریدنت، خوش خلقی شما را به همه جا می‌برد.

– جانسون اند جانسون، سلامتی می‌آورد.

گاهی اوقات مضمون‌های روانی، عاطفی و اخلاقی نیز به پیام‌ها اضافه می‌شود و تبلیغ‌کننده‌ها سعی می کنند به مخاطبان بگویند «زندگی شما چقدر زیباست!» مجریان تبلیغات نقش مهمی در خوبی زندگی و لذت‌های آن دارند. هم چنین ارزش‌هایی مانند «سنت گرایی» و «وطن پرستی» مورد توجه قرار می‌گیرد. به هر حال استفاده از عواطف و احساسات نیز عنصر مهمی در تبلیغات امریکایی است.

غلو، گزافه گویی و تاکید، از ویژگی‌های تبلیغات امریکایی است. اگر محصولی نتواند با محصول مشابه خود از نظر قیمت، کیفیت، دوام یا سایر ویژگی‌ها رقابت کند، «سخت فروش» نامیده می‌شود.

اخیرا از لغات قوی و قدرتمند مانند «جدید»، «اصلاح شده»، «عالی»، «معجره» و «بهترین» در تبلیغات امریکایی استفاده می‌شود. حتی در سال‌های اخیر از عبارت «بهترین در دنیا» یا هر عبارتی که مفهوم آن «کیفیت در سطح جهانی» باشد، نیز استفاده شده است مانند:

شایستگی‌های محصول در اغلب تبلیغات امریکایی مورد اشاره و استفاده قرار می‌گیرد. نحوه بیان، صریح و آشکار است و احتیاجی به لغت پردازی و بحث ندارد. ارتباطات انگیزشی، محور و فلسفه اصلی فعالیت‌های تبلیغاتی است و احتیاجی به لغت پردازی و بحث ندارد.

ارتباطات انگیزشی، محور و فلسفه اصلی فعالیت‌های تبلیغاتی است. در فرایند ایجاد انگیزه از حقایق مسلم، دلایل، اطلاعات و آمار علمی و متکی بر منطق کمک گرفته می‌شود. در آگهی‌های تبلیغاتی امریکایی‌ اغلب از وجود افراد مهم و مشهور به عنوان مصرف کننده یا توصیه کننده و تایید کننده کالا یا منبع موثقی برای جهت دادن به انتخاب مصرف کنننده بهره گیری می‌شود.

مقایسه بین دو کالا و توصیه یکی نسبت به دیگری بسیار معمول است. (مشروط بر آنکه متکی بر حقایق و مشخصات فنی برتر کالای مودر توصیه باشد). روش توصیه و مقایسه مستقیم دو کالا که در تبلیغات امریکایی وجود دارد؛ در هیچ فرهنگ و کشور دیگری یافت نمی‌شود. دو مارک تجاری رقیب (برند) به وضوح در کنار هم قرار می‌گیرند و یکی از آنها با علامت (X) مردود اعلام می‌شود.

بحثی که وجود دارد و در واقع، راه فرار از اتهام ناقص شمردن یا ضربه زدن به رقیب این است که برچسب‌ها یا اطلاعات مندرج روی بسته بندی مارک‌های مردود شده، ویژگی‌ها و صفات کالای مظروف یا محتوی خود را اعلام نمی‌کنند و به این علت کنار گذارده می‌شوند. گاهی اوقات نیز مقایسه،‌ غیرمستقیم صورت می‌گیرد یعنی دو کالای رقیب با کالای سومی که عموما مورد قبول است یا رهبر بازار است مقایسه و رد یا قبول می‌شود.

سبک تبلیغات انگلیسی 

سبک تبلیغات انگلیسی نشان دهنده یک جامعه فوق العاده فردگرا است. آگهی‌های تبلیغاتی معمولا بر فرد یا یک زن و شوهر تمرکز می‌کنند و کمتر موردی می‌توان یافت که تمرکز بر گروهی از افراد باشد. در این جامعه نیز مانند امریکا اهمیت و قدرت مرد و جنس مذکر مورد تاکید است.
پیام بسیاری از آگهی‌ها این است که اگر شما این کالا را بخرید، نسبت به دیگران متمایز و برجسته‌تر می‌شوید. در بسیاری از آگهی‌های انگلیسی این خطاب که «هر چه دوست داری بکن» یا «به وجود خودت اهمیت بده» وجود دارد. جوانان محور و هدف بسیاری از آگهی‌ها هستند.

این امر نشان دهنده فرهنگ فاصله بین دو نسل است. قدرت این فاصله به حدی است که جوانان را دارای نیرویی برابر و حتی بیشتر از بزرگسالان می‌داند. به موجب این فرهنگ، یک دختر جوان به مادرش یاد می‌دهد که کدام ماده شوینده بهتر از دیگری است و بهترین نتیجه را می‌دهد. جوانان مستقل هستند.

بریتانیا تنها کشور اروپایی است که در تبلیغات آن فاصله طبقاتی شناخته می‌شود. بعضی از آگهی‌های تبلیغاتی به طور اخص برای طبقات ضعیف یا کم‌ درآمد ساخته می‌شود. برای افراد این طبقه، کالاهایی که سخت فروش باشند، تبلیغ نمی‌شود.

در بعضی از این آگهی‌ها، صراحتا به مخاطب گفته می‌شود که فلان کالا چقدر گران است و نهایتا توجیه می‌شود که این کالا حاوی بالاترین مشخصات فنی و استانداردهاست. این آگهی‌ها معمولا فاقد زیبایی و جاذبه‌های ظاهری هستند، در سطح وسیع و عمومی منتشر نمی‌شوند بلکه به طور مستقیم برای افراد طبقه مرفه و اعیان و ثروتمندان ارسال می‌شوند و یا در رسانه‌های ویژه آنان انتشار می‌یابند. قدرت خرید، بالای طبقه ثروتمند انگلیس، بهترین عامل تقسیم بازار و ایجاد کننده ذهنیت و شهرت برای بسیاری از کالاهاست.

ثروتمندان انگلیس به عنوان گروه مرجع، دارای اثر انکارناپذیری بر رفتار مصرف‌کنندگان معمولی هستند. مصرف کنندگانی که با یکدیگر در رقابت هستند و کوشش و تقلای آنان برای اثبات اولویت و اهمیت وجودشان، محرک و انگیزه خوبی برای خرید است.

تبلیغات انگلیسی عمدتا بر ارتباطات مستقیم استوار است و در آن از عوامل انگیزشی و ایجاد ذهنیت، بسیار استفاده می‌شود. جاذبه‌های شخصی و تاکید بر موفقیت‌های فردی در این تبلیغات عمومیت دارد. رویکرد مستقیم و بی‌واسطه به سوی مصرف‌کننده و استفاده از روش مقایسه بین کالاها و خدمات از خصوصیات تبلیغات انگلیسی است.

با وجود گرایش به قدرت جنس مذکر، از حربه جنسیت مونث برای اثرگذاری بر رفتار و انتخاب جنس مذکر و تسلط بر او استفاده می‌شود. شوخ طبعی، بذله گویی و استفاده از اشعار فکاهی نیز به دلیل رایج است. اول به منظور ارسال پیام‌های مهم برای مخاطبانی که اساسا با قدرت و نیروهای حاکم بر جامعه مخالفند و دوم برای آن دسته از مخاطبانی که معمولا برای رهایی از مشکلات و فشارهای جامعه، کمتر احساسات خود را نشان می‌دهند.

خونسردی سنتی انگلیسی و بی تفاوتی ظاهری آنان، کار را بر هر مجری تبلیغاتی دشوار می‌سازد. به این ترتیب برای اثرگذاری بر احساسات و روان خشک و بی‌ روح انگلیسی استفاده از شعر و بذله‌گویی و استعارات فکاهی بسیار ضروری و مهم است.

در تبلیغات انگلیسی از تاکید، استشهاد، استفاده از افراد مرجع، معرفی کننده‌ها و توجیه‌کننده‌ها استفاده می‌شود و عموما پیام‌ها به صورت موکد و مثبت است مانند «ما پیشنهاد می‌کنیم»، «ما می‌خواهیم»، «شما می‌خواهید» و این پیام‌ها به طور مستقیم به مصرف کننده خطاب و القا می‌شود.
معرفی کننده‌ها و توصیه‌کننده معمولا اشخاص مشهوری هستند که جامعه با آنان آشنایی دارد. تمرکز اصلی هر پیام بر این است که کالای مورد نظر چه فایده‌ای برای مصرف کننده دارد و این مطلب که این کالا چگونه کار می‌کند، کمتر مورد توجه است. معمولا سبک «برشی از زندگی» مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و از مردم عادل در تصاویر استفاده می‌شود.

امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در بسیاری از موارد فرهنگی با یکدیگر اشتراک دارند. اما تبلیغات آنان با یکدیگر متفاوت است. روش تبلیغاتی انگلیسی‌ها، زیرکانه‌تر، ماهرانه‌تر و دقیق‌تر است. اگرچه مفاهیم به طور صریح و بی پرده گفته می‌شوند.

گاهی اوقات نیز مفاهیم با طعنه، شوخی، سرگرمی، تقلید، بازی با الفاظ، معما و استفاده از لغات مشابه و جناس‌های لفظی بیان می‌شوند. در بعضی از فیلم‌های تبلیغاتی تلویزیونی انگلیسی نیز حروف و کلمات به گونه‌ای نوشته می‌شوند که زندگی واقعی را مورد شوخی و تمسخر قرار می‌دهند.

سبک تبلیغات آلمانی 

سبک تبلیغات آلمانی

سبک تبلیغات آلمانی، صریح، بدون ابهام و با تاکید بر نیاز به سازندگی و تولید ارزش است. در این سبک همه چیز قاطع و شفاف بیان می‌شود و جلوگیری از عدم قطعیت به مدیریت امکان می‌دهد بدون ابهام تصمیم بگیرد. آمار و اطلاعات و حقایق بسیار توجه می‌شود و پیام‌ها متکی بر آمار واقعی است.

روش آموزش دادن به مصرف کننده، استفاده از تایید و استشهاد افراد خبره و متخصص و نشان دادن طرز کار دستگاه‌ها و کالاها به مخاطبان، هم چنین گزارشات آزمایشگاهی بسیار رواج دارد. در روش تبلیغاتی صریح، عقلایی و جدی آلمانی، کیفیت، تکنولوژی و طرح محصول دارای جاذبه‌های مهمی هستند.

همچنین از آثار و فواید استفاده از کالا یا خدمت برای مصرف کننده نهایی همانند مشخصات فنی و نحوه استفاده از کالا در تهیه پیام‌های تبلیغاتی بهره برداری می‌شود. اگر تولید کننده‌ای در تولید کالایی دارای مزیت یا شایستگی خاصی باشد، از این امتیاز به عنوان یک محور تبلیغاتی استفاده و توجه شنونده یا بیننده به آن جلب می‌شود.

شایستگی‌ها به صورت توان تخصصی، دستگاه‌های فنی پیچیده یا مراکز آزمایشگاهی معتبر، متبلور و مجسم می‌شوند. گاهی اوقات از مدیران ارشد یک واحد تولیدی مانند یک مقام علمی یا دانشگاهی یاد می‌شود.

جزییات کار بسیار مورد توجه است. خصوصا به جزییات فنی توجه زیادی می‌شود. مثلا در آگهی‌های تبلیغاتی خمیردندان، شامپو، پودرهای پاک کننده، پوشک بچه و اقلام بهداشتی جزییات فنی و نحوه اثرگذاری مواد شیمایی بر نسوج و الیاف یا پوست انسان به مصرف کننده اطلاع داده می‌شود.
به گونه‌ای که مصرف کننده جنبه‌های علمی و تکنولوژی یک پیام را پیش از منافع خود مورد توجه و تفکر قرار می‌دهد. اثربخشی و کارایی یک محصول بیش از جنبه‌های پولی و حرفه‌ جویی تبلیغ می‌شود و این تفاوت اصولا در تفکر هر آلمانی وجود دارد که ارزش کیفیت، خلوص، مشخصات فنی، دوام و عملکرد هر کالا بیش از چند مارک قیمت ارزان‌تر آن است.

در فرهنگ آلمانی، «کیفیت بالاتر در برابر قیمت‌ مساوی» مهم‌تر از «کیفیت مساوی برابر قیمت پایین تر» است. همچنین در این فرهنگ «موفقیت و سربلندی در آزمایشات فنی» به عنوان یک ارزش و محمل تبلیغاتی مورد توجه است. در فرهنگ آلمانی قدرت افراد و موسسات، تابع قدرت قانون اساس و حدود عملیات تجاری به وسیله قانون تعیین می‌شود. در این فرهنگ آزادی زیاد به این دلیل که ممکن است باعث ایجاد بی نظمی شود، مورد قبول نیست.

سبک تبلیغات ایتالیایی 

سبک تبلیغات ایتالیایی

وجه تشابه تبلیغات آلمانی و ایتالیایی در اعتقاد و علاقه به کیفیت، تکنولوژی و طراحی قوی و کارآمد است. ضمنا ایتالیایی‌ها در تبلیغات خود بیشتر به جنس مذکر و جاذبه‌های مردانه علاقه دارند.

بیشتر شرکت‌های تبلیغاتی ایتالیا، در شمال آن کشور هستند. این شرکت‌ها عموما در تهیه سناریوهای تبلیغاتی با سبک و شیوه درام و تئاتری عمل می‌کنند. در جنوب ایتالیا، بیشتر سناریوهای تبلیغاتی با توجه و احترام به پیش کسوتان و تحسین افراد تحصیل کرده است.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که در شمال ایتالیا، گرایش فکری تبلیغات چی‌ها، اصالت فرد و در جنوب ایتالیا، گرایش فکری آنان، اصالت جامعه و منافع جمعی است. هم چنین، به علت بزرگی ابعاد خانواده‌ها و تعداد زیاد فرزندان در هر خانواده، در برنامه‌های تبلیغاتی به کودکان و نوجوانان توجه خاصی می‌شود. ضمن آن که در گفت وگوها نیز به نحو چشمگیری از کلمات دارای احساس، عاطفه، ترحم، لطف و مهربانی بهره گرفته می‌شود.

سابقه تاریخی ایتالیا در هنر تا حد زیادی در تبلیغات ایتالیایی اثر گذاشته است به گونه‌ای که همواره تصاویری از نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، ساختمان‌های سنتی ایتالیایی و صنایع دستی و حرفه‌ای در آنها دیده می‌شود. هر شی ایتالیایی نشان دهنده هنر و خبرگی هنری است. از تصاویر طبیعت برای نشان دادن و القای خلوص و پاکی استفاده می‌شود. از ظرف بجای مظروف و از علت به جای معلول یاد می‌شود. تصاویری که الهام گرفته از مریم مقدس است مانند مادر و فرزند به کرامت در آثار تبلیغاتی به چشم می‌خورد.

سبک تبلیغات اسپانیایی 

سبک تبلیغات اسپانیایی

سبک تبلیغات اسپانیایی معمولا غیرمستقیم و با استفاده از استعارات و اشارات است. جاذبه‌ای طراحی و جاذبه‌های هنری مشحون از کنایه و استعاره هستند. در این سبک همانند سایر جنبه‌های فرهنگی در اسپانیا، جنس مونث کمتر مورد اشاره قرار می‌گیرد.

اسپانیایی‌ها مردمانی خونگرم، مهربان و اصیل هستند و این صفات در آثار تبلیغاتی آنان نیز به چشم می‌خورد. از طرف دیگر احساس ضرورت رعایت سبک زندگی مادی سایر کشورهای اروپایی، نوعی تضاد یا پاردوکس در شیوه زندگی آنان بوجود آورده است. هنوز بسیاری از افراد و گروه‌های اجتماعی به سنت‌های خود پای بند هستند و کپی برداری از شیوه زندگی اروپایی شمالی آنان را دچار ابهام و سردرگمی ساخته است.

به هر حال هجوم آثار تبلیغاتی جدید کشورهای اروپایی شمالی به اسپانیا علاقه به مظاهر مادی جدید زدگی و به روابط و مناسبات اجتماعی جدید شده است. روابط و مناسبات فعلی و جاری افراد براساس خویشاوندی، دوستی و همکاری‌ متقابل است. پدرها، مادرها و افراد سالمند مورد احترام هستند و جوان‌ترها اطلاعات از آنان را بر خود واجب می‌دانند.

تضاد فعلی بین این فرهنگ و فرهنگ حاکم در کشورهای شمال اروپاست. مثلا در گفت و گوهای فیلم تبلیغاتی Hogo Boss می‌شنویم که «این یک روش خاص نیست، روش من است. این یک انجام کار نیست، این کاری است که من با روش خود انجام می‌دهم.»

در اسپانیا فرهنگ جمعی حاکم است. معمولا در گروه‌ها و به طور جمعی و اشتراکی دیده می‌شوند. تعلق به یک گروه موجب ثبات و هویت می‌شود. نقش هر فرد در اجتماع تابع نقش گروه متبوع او در اجتماع است. خانواده، اولین و اساسی‌ترین گروه اجتماعی است.

مفهوم اعتماد به نفس در مفهوم اعتماد به گروه نهفته است. وجدان گروهی تعیین کنننده زندگی افراد است. کلماتی نظیر همسایه‌های من، دوستان من، مردم و … به کرات از زبان اسپانیایی‌ها شنیده می‌شود. تعلق افراد به گروه‌ها، تعیین کننده اعمال آنان است. مثلا افراد گروه‌های خاص، دارای لباس و وضع ظاهری خاص هستند، بنابراین افراد سعی می‌کنند نوع لباس پوشیدن گروه خود را رعایت کنند و جایگاه اجتماعی خود را خدشه‌دار نسازند.

تبلیغات طنز و توام با شوخی و فکاهیات در اسپانیا جایگاهی ندارد. زنان نقش موثر و محوری در خانواده دارند. قطعیت و مثبت‌گرایی، شیوه غالب در بسیاری از آثار تبلیغاتی است و در واقع اگر زیبایی یا گرمی احساسات در آثار تبلیغاتی اسپانیایی دیده می‌شود، ریشه آن را باید در اجتناب از عدم قطعیت و مثبت گرایی دانست. نشاط و سرخوشی به منزله عامل اصلی برای رفع نگرانی‌ها و فشارهای روحی است و از آن به عنوان شیر اطمینان در روابط اجتماعی استفاده می‌شود.

اسپانیایی‌ها بیش از سایر ملل به حمایت از خانواده، دوستان و اعضای گروه اجتماعی خود پای بندند و به همین علت همیشه نوعی احساس غرور و موفقیت در آنان دیده می‌شود. این حالت نقطه فلسفه حمایتی است که در کشورهای انگلوساکسون (به سرکردگی انگلستان و امریکا) وجود دارد، در این کشورها به جای حمایت از افراد گروه، نوعی تقابل، رقابت و مسابقه دیده می‌شود. در فرهنگ اسپانیایی عبارت معروف «جدی بگیر» جایگاه والایی دارد و همین مفهوم در اغلب آثار تبلیغاتی آنها دیده می‌شود.

ترکیب رنگ (به جز رنگ سیاه)، طرح و زیبایی در آثار نقاشی و تبلیغاتی اسپانیایی، به جای ترکیب طرح و تکنیک در آثار آلمانی و ایتالیایی قرار دارد. عدم استفاده از رنگ سیاه، یک مفهوم محوری و اساسی در آثار تبلیغاتی اسپانیایی است.

مفهوم زندگی خوب در اسپانیا در غذا و آنچه خوردنی است، خلاصه می‌شود. خوردن فقط یک نیاز بیولوژیک نیست بلکه راه ایجاد ارتباط بین مردم و همنوعان است. در تبلیغات محصولات غذایی از رنگ‌های شاد و زنده استفاده می‌شود. سبک تبلیغات اسپانیایی مملو از خیالپردازی و ایده‌آلیسم است. برای رسیدن به آینده نامعلوم، از تخیلات، تصورات و حتی رویاها کمک گرفته می‌شود. اعتقاد به معجزه و خرافات نیز گوشه‌ای از زندگی اجتماعی است که در آثار تبلیغاتی از آنها بهره‌برداری می‌شود.

سبک تبلیغاتی فرانسوی 

سبک تبلیغات فرانسوی

آنچه سبک تبلیغات فرانسوی را از سبک تبلیغات سایر کشورهای اروپایی متمایز می‌سازد، «فردگرایی»، «اعتقاد به اصالت انتخاب» و بالاخره احساس استقلال در تصمیم گیری است. از جانب دیگر جنبه‌های تئاتری، هنری و دراماتیک در آثار تبلیغاتی فرانسوی بیش از هر کشور دیگری است.
در آگهی‌های تجارتی فرانسوی، به ندرت می‌توان شاهد هدایت و کانالیزه کردن مشتری احتمالی به سوی یک انتخاب معین بود. اعتقاد فرانسویان بر این است که زندگی نباید در چارچوب‌های محدود و کوچک، زندانی و محصور شود. همه چیز باید در مقیاس بزرگ و در حد تکامل و نهایت قدرت و زیبایی و … باشد. هم چنین، لذا و کامیابی و محصور اصلی زندگی است. بنابراین در آثار هنری، تئاتری، سینمایی و تیزرهای تبلیغاتی فرانسوی این مفاهیم به وضوح دیده می‌شوند.

در آثار تبلیغاتی فرانسوی از سمبولیسم به موازات تکنولوژی و مهارت‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. اگر محصولی باید نسبت به محصول رقیب متمایز شود این تمایز در طراحی، مهندسی، دوام و مرغوبیت مواد اولیه جست و جو می‌شود. از دیگر جنبه‌های تبلیغات فرانسویان می‌توان استفاده از طنز و شوخی، درام و سرگرمی‌ها را ذکر کرد. بازی با الفاظ و اشکال در آثار تبلیغاتی زیاد به چشم می‌خورد.

جاذبه‌های عمومی در تبلیغات، زیبایی، احساس و ادراک، جنسیت، تصاویر و نواهای عاشقانه، استفاده از زنان زیبا به عنوان سمبل یا استعاره زیبایی و جمال و کمال است و اگر این ابزارها از تبلیغات فرانسوی حذف شود، موجود ناقصی باقی خواهد ماند. پیام دهندگان در تبلیغات تجاری فرانسوی، معمولا افراد مسن و خبره هستند. پدربزرگ‌ها، مادربزرگ‌ها، پدران و مادران، پزشکان و متخصصان معمولا به بچه‌ها، مصرف‌کننده‌ها و افراد دیگر پیام می‌دهند و آنان را راهنمایی می‌کنند.

استفاده از استعاره و سمبل، بیشتر در تبلیغات کالاهای مصرفی است، اما در تبلیغات کالاهای صنعتی و واسطه مفاهیم تخصصی مانند مشخصات فنی، دوام، عملکرد و … به طور صریح و بی‌واسطه و به دور از استعاره و کنایه بیان می‌شود.

سبک تبلیغات ژاپنی 

سبک تبلیغات ژاپنی

سبک تبلیغات ژاپنی متاثر از تعالیم کنفسیوس و ارزش‌های جمعی در جامعه ژاپنی است. روش ایجاد ارتباط در سبک ژاپنی، غیرمستقیم است. مخاطب ژاپنی را نمی‌توان به طور مستقیم و بی‌واسطه نسبت به ویژگی‌های محصول مطلع کرد. در واقع مخاطب ژاپنی نسبت به روش‌های مستقیم تبلیغاتی، احساس توهین می‌کند.

در ژاپن، عادت فرهنگی معذرت خواستن در هر امری از امور اجتماعی، بیان کننده این تفکر است که اظهار هر سخنی از جانب گوینده باعث اختلال در نظر فکری شنونده می‌شود، پس گوینده باید در ابتدا معذرت بخواهد. هدف روشن تبلیغات در ژاپن، دوست داشتن با مصرف کننده، به دست آوردن اعتماد او،‌ ایجاد حس احترام در او بالاخره تکیه بر او به عنوان یک خریدار دایمی و باوفاست.

اهمیت هدف خشنودسازی مشتری در ژاپن، بسیار بالاتر از معرفی و جا انداختن نام تجاری محصول، نام شرکت یا تبلیغات تلویزیونی موثر است. سازندگان تیزرهای تبلیغات در ژاپن اصالتا به دنبال این هستند که چگونه اعتماد، تفاهم متقابل و وابستگی به کالا یا موسسه را در مصرف کننده، احتمالی به وجود آوردند. خریدار باید در محل خرید، احساس آزادی و راحتی کند و بدون هیچ فشاری با رویت هر کالا، تصمیم به خرید بگیرد.

بنابراین فروشگاه‌هایی که در تابلوهای ورودی خود عبارت «از این که ما انتخاب کرده‌اید، متشکریم» را بیان می‌کنند، نسبت به فروشگاه‌هایی که در تابلوهای ورودی خود عبارت «ما آماده خدمت به مشتری هستیم» را بیان کرده‌اند، موفق‌ترند. آثار تبلیغاتی ژاپنی معمولا سبک فانتزی، تخیلی و سرگرم کننده ندارند، بلکه بیشتر با لحنی غیر مستقیم، دقیق، زیرکانه و توام با استعارات و کنایات است. در مورد کالاهای صنتعتی یا واسطه، تبلیغات بنگاه به بنگاه (B to B) نیز غیرمستقیم و با استفاده از اشارات و سمبل‌هاست.

مقایسه و برشمردن خوبی‌های محصول خودی در برابر صفات محصول رقیب، مخالفت فرهنگ ژاپنی است و نوعی افترا و اتهام به بدی و فساد تلقی می‌شود. روش عرضه و بیان مطلب و شعر و لغات زیبا در محیطی دلپذیر و جاذبه‌هایی مثل احترام به پیش کسوت‌ها و بزرگ‌ترها و نشان دادن اهمیت آنها، تکمیل کننده سناریوست. در سبک تبلیغات ژاپنی، ارتباط انسان با طبیعت به طور گوناگون نشان داده می‌شود. هم چنین استفاده از موسیقی و مراسم بسیار معمول است.

سبک تبلیغات چینی 

تکنیک‌های مدرن تبلیغاتی در چین دارای سابقه کوتاهی است، اما رشد صنعت تبلیغات در آن کشور نشان می‌دهد که سبک خاص تبلیغات چینی در حال شکل گرفتن است. بدیهی است سبک تبلیغات چینی متاثر از فرهنگ چینی است.

در ابتدای امر تمرکز اصلی بر صفات محصول است و به تدریج و با توسعه بازار، تمرکز از صفات اصلی به تمرکز بر صفات بهبود یافته تغییر می‌کند. براساس تحقیقات انجام شده، آثار تبلیغاتی اخیر چینی‌ها بیشتر بر معرفی محصول کرده‌اند. بدیهی است که این امر نتیجه تسلط ژاپنی‌ها بر چینی و نفوذ فرهنگ ژاپن در چین بوده است.

در هیچ کدام از آثار تبلیغاتی چین، تایوان، هنگ کنگ و سنگاپور، اولویت جنسی مرد بر زن مشاهده نمی‌شود. صفات و ویژگی‌های بارز سبک تبلیغات چینی، اهمیت نوگرایی، کیفیت، تکنولوژی، احترام به بزرگتر‌ها، رفاه، سلامت، اقتصاد، احترام به سنت‌ها و قراردادهای ویژه است.

ارزش‌های خانوادگی به شدت بر تبلیغات چینی اثر گذاشته است. در یک تیزر تبلیغاتی می‌بینیم که پسر بزرگ یک خانواده برای پدر خود یک تلویزیون جدید و دستگاه کنترل از راه دور آن و یک میکروفر اریکسون می‌خرد، اما آن شب به خاطر تضاد فرهنگی و برخورد با سلیقه پدر به منزل نمی‌آید. در جای دیگری می‌بینیم که پسری در پر کردن اوقاع فراغت خود، بودن با پدر را بر بودن با دوستان و همسالان خود ترجیح می‌دهد.

سبک تبلیغات در کره جنوبی 

یکی از ویژگی‌های مهم در تبلیغات به سبک کره‌ای که در واقع از نقاط تشابه آن با سبک تبلیغات ژاپنی نیز به شمار می‌رود، بیشتر به نام موسسه و بنگاه به جای محصول اهمیت داده می‌شود. در تحقیقی که در سال 1992 توسط«میراکل اتال» صورت گرفت، نشان داده شده است که تقریبا اغلب فیلم‌های تبلیغاتی کره‌ای در درجه اول به معرفی و جا انداختن بنگاه پرداخته‌اند.

در حالی که در امریکا فقط 56% از تیزرها به معرفی بنگاه و 44% به معرفی محصول پرداخته بوده‌اند. فرهنگ جمع گرای ژاپن و چین (تعلیم کنفسیوس) در کره نیز شایع و جاری است و تمرکز اصلی در تبلیغات، بیان غیرمستقیم و استفاده از اشارات و استعارات است. کره‌ای‌ها از دو نظر با ژاپنی‌ها تشابه ندارند. اول این که در سبک تبلیغات کره‌ای به جنس مونث بسیار توجه می‌شود و دوم این که مقایسه صفات و ویژگی‌های محصول یا بنگاه به آن شدتی که در ژاپن مورد احتراز است، در کره مورد احتراز نیست.

سبک تبلیغات عربستان سعودی 

در عربستان سعودی که تمامی مطالب تبلیغاتی سانسور می شود سبک تبلیغات در این کشور بر محدودیت هایی برای حضور زنان و بچه ها همراه است و بیشتر مرد گراست . همچنین مقررات مربوط شامل یک فهرست طولانی است که روش و سبک تبلیغات را نیز تعیین می کند. برخی از آنها عبارتند از:

– تبلیغات طالع بینی یا کتاب های فالگیری ، نشریات یا مجلات ممنوع است.

– تبلیغاتی که موجب ترس و وحشت و اضطراب و ناراحتی بچه ها شود ممنوع است.

– استفاده از بیانیه ها در تبلیغات که نشان دهنده یک خبر یا یک جمله رسمی باشد ممنوع است.

– تبلیغ فیلم های سانسور نشده مجاز نیست.

– زنان فقط می توانند در آگهی های بازرگانی که مرتبط با موضوعات خانوادگی است شرکت کنند و ظاهر آنان باید مناسب باشد و شئونات زنانگی را حفظ کنند.

– دختربچه های زیر شش سال فقط می توانند در تبلیغاتی ظاهر شوند که نقش آنان محدود به فعالیت های بچه گانه باشد.

– زنان باید لباس ها بلند و مناسب را به نحوی استفاده کنند که تمای اعضای بدن آنان به جز صورت و کف دستان را بپوشاند.

تبلیغ در مشهد

قطعا تبلیغ در مشهد و به صورت کلی تبلیغات برای هر کسب و کاری مفید و باعث پیشرفت و توسعه ی آن کسب و کار می گردد ولی هر تبلیغی نه، روی هر تبلیغ باید فکر شود و با برنامه جلو رفت. تبلیغات شهری یکی از بهترین نوع تبلیغات خواهد بود و اگر بتوانیم بستری مناسب پیدا کنیم که اعضای آن بستر شامل افراد همان شهر باشند قطعا یکی از بهترین جامعه هدف های یک کسب و کار محلی می باشد که می شود در آن تبلیغ کرد، ما در تیم تبلیغ در مشهد صدای رسانه توانسته ایم بستری مطمئن و دارای بازده و کارامد برای تبلیغات و کلا تبلیغ در مشهد فراهم آوریم. قطعا تبلیغ در تلگرام و اینستاگرام یکی از کارامد ترین تبلیغات و پربازده ترین آن هاست، منتهی باید با تخصص بیشتری وارد این حیطه شد. اگر ده دلار درامد دارید 9 دلار آن را هزینه ی تبلیغات کنید . این جمله را بسیاری از ما شنیده ایم، تبلیغات قطعا راه حل پیروزی بسیاری از کسب و کارهاست ، بارها شنیده ایم که می گویند اگر شده حتی قرض کنید و در عوض تبلیغ کنید تا کسب و کار شما به موفقیت خوبی برسد . اما تبلیغات باید اصولی باشد و نمی شود هر تبلیغی را برای هر کسب و کاری مفید دانست . همه روزه تبلیغ های بسیار زیادی را پیرامون خود می بینیم که هر کدام حاوی جملاتی و یا نمادهایی از شرکت های تبلیغ دهنده است، همه ی آن ها یک هدف دارند ، از ما بخرید، که ما در این مقاله سعی میکنیم بهترین روش برای تبلیغ کردن در شهر خودتان و به طور مثال تبلیغ در شهر مشهد را آموزش دهیم .

لیست بیلبوردهای مشهد

 

انواع تبلیغات در مشهد :

انواع تبلیغات

تبلیغ کردن روش های مختلفی دارد، زمانی که شما محصول یا خدمات خودتان را برای هر فرد دیگری معرفی می کنید شما در حال تبلیغ کردن هستید، گاهی به رایگان برای کسب و کارهایی در حال تبلیغ هستید بدون اینکه بدانید و توجه کنید. به طور مثال زمانی که در مورد غذای خوب رستورانی با دوستتان صحبت می کنید شما در حال تبلیغ کردن برای آن رستوران هستید، شما هر روزه در حال دیدن تبلیغات های بسیار زیادی در پیرامون خودتان هستید، چه در فضای واقعی و کوچه و خیابان و چه در فضای مجازی .
برخی از تبلیغات به گونه ای هستند که به شما آموزش می دهند و شاید هیچ وقت نفهمید که این یک تبلیغ بود اما آن تبلیغ قطعا اثر خود را خواهد گذاشت . تبلیغ حرفه ای تبلیغی است که بیننده ی آن تبلیغ متوجه تبلیغ بودن آن محتوا نشود .

انواع تبلیغات و بازخورد آن ها :

انواع تبلیغات و بازخورد آنها

تبلیغات تراکتی، بیلبوردی، تلویزیونی، رادیویی، اس ام اس مارکتینگ، تبلیغ بنری و … هر کدام به نوعی تبلیغات هستند و شما هر روزه در حال مشاهده ی این همه تبلیغ هستید . اگر کسب و کار شما یک کسب و کار محلی است و جامعه ی هدف شما یک محله یا یک شهر هستند تبلیغات رادیویی و تلویزیونی برای شما مقرون به صرفه نیست و البته آن میزان هم موثر نیست، البته برای شهرهای بزرگ و کلان شهر ها تقریبا این موضوع کمتر صدق می کند چون باید رسانه ای انتخاب شود که جمعیت بالایی را شامل شود. شاید یک بیلبورد در شهر کوچک تر خیلی مقرون به صرفه تر و پربازده تر از تبلیغات های سنگین و قیمت بالای تلویزیونی باشد. برای تبلیغ در شهر خودتان و مثلا تبلیغ در سطح شهر مشهد قطعا بیلبورد یکی از تبلیغ های موثر خواهد بود اما با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی این تاثیر کمتر و کمتر شده . قطعا شما هم در خیابان می بینید که مردم به جای نگاه کردن بیلبورد های شهر در حال مرور اینستاگرام و تلگرام خود هستند. پس این فراگیری یعنی یک جامعه ی در دسترس و عالی برای تبلیغ و معرفی کسب و کار خودمان.

تبلیغات در کانالهای تلگرام مشهد:

تبلیغات در تلگرام

این روزه تبلیغات در فضای مجازی بسیار پر بازدید است. می توانید کسب و کار خود را  در کانال های خبری و مشهدی تبلیغ کنید. که با توجه به بودجه شما لیست کانال ها چیده می شود. و در بیش از 50 کانال تبلیغات شما دیده می شود. تبلیغات  در کانال های مشهد شامل تبلیغ فروشگاه های مشهد هم می شود.

تبلیغات در پیج های اینستاگرام مشهد :

تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام یکی از پریازدید ترین تبلیغات است. با تبلیغات در پیج های اینستاگرام می توانید کسب و کار خود را در بیش از 50 کانال تبلیغاتی و خبری مشهد معرفی کنید.

تبلیغات گسترده :

تبلیغات در تلگرام به سرعت در حال گسترش است و یکی از به صرفه ترین نوع آن تبلیغات گسترده است. تلگرام با جامعه آماری بالا بستر مناسبی برای معرفی کسب و کار شما است. در نگاه اول تبلیغات گسترده بسیار پرهزینه به نظر می آید اما با توجه به پوشش جامعه آماری بالا و هماهنگی در اکران بسیار به صرفه است. اگر شما شخصا به دنبال هماهنگی برای اکران تبلیغ خودتون باشید این روند با توجه به تعداد بالای کانال ها بسیار زمان گیر خواهد بود و با توجه به این که صاحبان برند تبلیغات گسترده هماهنگی لازم با کانال ها دارند قیمت بسیار پایین تر ی برای صاحبان برند وجود دارد پس با سپردن تبلیغات خود به تبلیغات گسترده هم در زمان و هم در هزینه می توانید صرفه جویی کنید.

تبلیغ ارزان و موثر در شهر :

تبلیغات محیطی

برای تبلیغ ارزان تر و کارامد تر در هر شهری سراغ شبکه های اجتماعی بروید و به طور مثال در تلگرام و اینستاگرام صفحه های مربوط به آن شهر ها رو پیدا کنید . تقریبا برای همه ی شهرها کانال های تلگرام و پیج های اینستاگرامی وجود دارد که اخبار سطح شهر و شهرستان را پوشش می دهد، این کانال ها را بیابید و با آن ها صحبت کنید و با قیمتی مناسب به آن ها تبلیغ بدید . هر چه بتوانید کانال ها و پیج های مرتبط تر و بهتر و سالم تری برای تبلیغ پیدا کنید قطعا تبلیغ شما اثر گذاری بهتری خواهد داشت. همچنین می توانید برای تبلیغ در مشهد به طرق مختلف با تیم صدای رسانه در ارتباط باشید.
اگر می خواهید خودتان کار تبلیغات را در دست بگیرید و یا شرکتی را برای انجام کارهای تبلیغاتی خود انتخاب کنید، قبل از اقدام، حتما موارد زیر را مطالعه کنید تا با دیدی کامل، انتخاب خود را انجام دهید : 

شرکت تبلیغاتی چیست ؟

شرکت تبلیغاتی از گروهی از افراد متخصص تشکیل شده که وظیفه ی ایده ی ساخت، برنامه ریزی و مدیریت اجرای کمپین های تبلیغاتی برای مشتریان را برعهده دارند.
معمولا شرکت های تبلیغاتی در دو فضای مجازی و محیطی تبلیغات را براساس نیچ مارکت و تارگت مارکت کسب و کار مخاطب انجام می دهند و درواقع شرکت های تبلیغاتی به کسب و کارها کمک می کنند تا از طریق تبلیغات بتوانند برند و محصولات خود را معرفی میکنند.

انواع شرکت های تبلیغاتی

شرکت تبلیغاتی سنتی :

این شرکت های تبلیغاتی بیشتر با رسانه هایی مثل روزنامه،تلویزیون و رادیو و موارد چاپی مثل بنر و تراکت سروکار دارند.

چه زمانی باید از شرکت های تبلیغاتی سنتی استفاده کنیم ؟

شما زمانی باید به سراغ آژانس های تبلیغاتی بروید که نیاز به تبلیغات محلی دارید و مشتریان شما محلی هستند.

شرکت های تبلیغاتی دیجیتال :

شرکت های تبلیغاتی دیجیتال یا همان آژانس های دیجیتال مارکتینگ به دنیای آنلاین مسلط هستند آن ها علاوه بر تبلیغات مجازی و آنلاین به تبلیغات مجازی و محیطی نیز تسلط دارند،از جمله وظایف این شرکت های تبلیغاتی: ساخت تیزر تبلیغاتی بهینه سازی موتورهای جستجو،بازاریابی در رسانه های اجتماعی مثل فیسبوک،لینکدین ،توئیتر،اینستاگرام و تلگرام و ……. همچنین طراحی و برنامه نویسی سایت ،انجام بازاریابی ایمیلی و عکاسی تبلیغاتی و… می باشد.

چه زمانی باید سراغ شرکت های تبلیغات دیجیتال برویم؟

زمانی که شما به دنیال طیف خاصی از مشتریان هستید که در جامعه در نقاط مختلف وجود دارند،  استفاده از شرکت های تبلیغات دیجیتال سنجیده ترین گزینه برای تبلیغات می باشد.

آژانس های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی :

با ظهور و گسترش شبکه های اجتماعی بیشتر افراد تایم زیادی از روز خود را در شبکه های مجازی فعالیت میکنند و آژانس های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی نیز مبتنی بر شبکه های مجازی ایجاد شده اند. این آژانس ها بر مبنای نیچ مارکت و تارگت مارکت و برندینگ کسب وکار شما و همچنین میزان هزینه، تبلیغات شما را آماده و منتشر میکنند؛ این آژانس ها می توانند تمام شبکه های اجتماعی را پوشش دهند.

چه زمانی باید به شرکت های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی مراجعه کنید؟

وقتی هدف شما فروش و برندینگ در شبکه های مجازی باشد در چنین شرایطی بهترین گزینه شرکت های تبلیغاتی رسانه های اجتماعی است. این شرکت معمولا تیم خلاقی دارند و فرآیند ایده،محتوا و آنالیز تبلیغات را برای شما راحت تر می کنند.

آژانس های تبلیغاتی روابط عمومی :

شرکت های تبلیغاتی روابط عمومی هدف و وظیفه ی برجسته کردن تصویر عمومی شما در شرکت ها و رسانه های اجتماعی را برعهده دارند و تلاش می کنند شما در رسانه های خاص و عمومی نشان داده شوید.

چه زمانی باید از شرکت های تبلیغاتی روابط عمومی استفاده کنیم ؟

اگر شما جزو افزادی هستید که هدف کسب و کار شما برندینگ در بهبود تصویر عمومی شرکت در میان جامعه است این شرکت هدف اصلی تبلیغات شما را برآورده می کند.

آژانس های تبلیغاتی حوزه برندینگ :

همان طور که از اسم شرکت ها معلوم است این شرکت ها در حوزه برندینگ کسب و کارها فعالیت می کنند.این شرکت ها معمولا اطلاعات کامل و جامعی درباره رقبای شما جمع آوری می کنند و با توجه به مزیت رقابتی شما بر روی برندینگ شما خدمات موردنظر را ارائه می دهند.
خدمات این شرکت ها شامل طراحی لوگو، طراحی نام برند،هویت برند و شعار آن و در صورت تجدید ریبرندینگ کسب و کار شما را مدیریت می کنند.

چه زمانی باید به شرکت های تبلیغاتی برندینگ مراجعه کنیم؟

زمانی که شما به ریبرندینگ نیاز داشته باشید و یا نیازمند آنالیز رقبا و طراحی هویت برند و شعار خود هستید این شرکت ها گزینه مناسبی برای شما هستند.

شرکت های تبلیغاتی خلاق :

این شرکت ها معمولا بر روی طراحی های گرافیکی برند شما تمرکز می کنند و بازاریابی و تبلیغات را به شرکت های دیگر برون سپاری می کنند. شرکت های خلاق عمده تمرکزشان بر روی طراحی لوگو، بازاریابی چاپی ،طراحی بیلبورد و طراحی کارت ویزیت و …. می باشد.

چه زمانی به شرکت های تبلیغات خلاق نیاز دارید؟

اگر شما جزو افرادی هستید که به دنبال خلاقیت در طراحی و چهره برند خود هستید این آژانس تبلیغاتی به نحو احسن می تواند این خدمات را به شما ارائه می دهد.

آژانس های تبلیغاتی خرید رسانه :

خرید رسانه یکی از موضوعات مهمی است که بیشتر سازمان ها به آن نیاز دارند و آژانس های تبلیغاتی خرید رسانه بهترین رسانه های متناسب با هدف شما را با کمترین هزینه پیدا می کنند و پس از آنالیز برای انتخاب درست رسانه و پیش از اجرای کمپین تبلیغاتی در حین اجرای کمپین تبلیغاتی و پس از اجرای تبلیغ همراه شما هستند و امارها را بررسی و آنالیز می کنند تا بهترین و پر بازده ترین کمپین را اجرا کنید.

آژانس های تبلیغاتی تمام خدمات :

یک شرکت که تمامی خدمات کامل بازاریابی و برندینگ کسب و کار شما را انجام می دهند این خدمات شامل تبلیغات محیطی و مجازی،کپی رایتینگ،ایجاد هویت برند و ریبرندینگ،تولید تبلیغات و برنامه ریزی رسانه ای و مشاوره کسب و کار شما است، همچنین این شرکت ها قیمت گذاری ،تولید و توزیع ،بسته بندی محصولات را نیز انجام می دهند.

خدمات شرکت های تبلیغاتی :

خدمات یک شرکت تبلیغاتی طیف وسیعی از خدمات تبلیغاتی،بازاریابی  و محتوا را شامل می شود که در زیر به آن اشاره می کنیم:

۱-خدمات یکپارچه تبلیغات :

آنالیز کامل فضای تبلیغاتی و طراحی و برنامه استراتژی  تبلیغات خلاقانه و هدفمند در فضای انتخابی

۲-خدمات یکپاچه رسانه :

انجام کلیه خدمات تبلیغات در فضاهای رسانه ای مثل رادیو و تلویزیون و همچنین تبلیغات مبتنی بر چاپ و رسانه های الکترونیکی و دیجیتال

۳-خدمات بازاریابی :

تمامی خدماتی که مبتنی بر تبلیغات،ارتقا فروش،تحقیقات بازار و بازاریابی محیطی می باشد.

۴-خدمات محتوا :

این خدمات شامل تولید محتوا برای انواع مناسبت ها و برنامه های کسب و کار به صورت انیمیشنی، موشن و گرافیستی می باشد.

۵-خدمات یکپارچه سازی برند :

تمامی خدمات که به هویت برند و بولد شدن برندشما در شبکه های اجتماعی کمک می کند را شامل می شود.

اجزای شرکت های تبلیغاتی :

شرکت های تبلیغاتی با توجه به فعالیتی که انجام می دهند بخش  های مختلفی دارند اما ۶ بخش اصلی یک شرکت تبلیغاتی شامل موارد زیر است :

بخش خدمات پروژه :

در یک بخش مدیران پروژه کارهای هناهنگی و اجرای پروژه و نظارت بر روند انجام پروژه را انجام می دهند.

دپارتمان برنامه ریزی پروژه :

در این بخش استراتژی و تولید محتوای یک پروژه انجام می شود.

دپارتمان خلاقیت :

که با توجه به پروژه و هدف و نیچ مارکت آن در این بخش ایده پردازی های روند استراتژی محتوایی نوشته می شود.
بخش های دیگر شامل بخش های مالی، حسابداری ،بخش خرید و تولید می باشد.

اهمیت شرکت های تبلیغاتی :

شرکت های تبلیغاتی راه های واقع بینانه و یکپارچه ای را به مشتریان ارائه می دهند و با توجه به اینکه شرکت های تبلیغاتی با شبکه های اجتماعی بزرگ ارتباط دارند و کار با کیفیت تحویل می دهند همچنین در زمان صرفه جویی زیادی نیز می کنند.
تفاوت کانون های تبلیغاتی،شرکت های تبلیغاتی و آژانس های تبلیغاتی

کانون تبلیغاتی :

در وافع سازمانی است که زیرنظر سازمان فرهنگ و ارشاد فعالیت می کنند و یک مدیر کل دارد که باید پاسخ گو باشد، عموما تمامی سازمان هایی که کار تبلیغاتی انجام می دهند کانون تبلیغاتی هستند.

شرکت تبلیغاتی :

شرکت های تبلیغاتی در درون خود یک کانون تبلیغاتی دارد و یکی از ارکان شرکت های تبلیغات می باشد.

آژانس تبلیغاتی :

واژه agancy  همان آژانس در تبلیغات است و در فارسی به آن همان شرکت و کانون تبلیغاتی می گویند و کارایی آن را دارد.

وظایف و نقش های شرکت های تبلیغاتی :

همانطور که پیش تر گفته شد شرکت های تبلیغاتی فراهم کننده خدمات متناسب با نیازهای مشتریان هستند که در نهایت منجر به پروموت شدن محصول و خدمات کسب و کار مشتری می شود و زمینه فروش و برندینگ را فراهم میکند و تصویر ذهنی مثبتی را برای مخاطب به جا می گذارد و در واقع نقش تبلیغات با هدف مشتری آغاز می شود.
از جمله سوالاتی که در این باره برای پروموت و خدمات مخاطب ایجاد می شود شامل موارد زیر می باشد:

۱-این محصول و یا خدمات برای چه افرادی با چه گروه سنی طراحی می شود؟

۲-چه کسانی به آن نیازمند هستند؟

۳-افراد مورد نظر چه تحصیلاتی دارند؟

۴-این افراد چه ویژگی های خاصی دارند و چه چیزی آنها را متمایز میکند؟

۵-آیا این محصول و خدمات مزیت رقابتی دارد؟

۶-این محصول یا خدمات چه حسی به مخاطب منتقل میکند؟

۷-راه های اراتباطی مشتریان با شما از چه طریق می باشد؟

۸- راه های تبلیغات این محصول یا خدمات از چه طریق می باشد و چه رسانه هایی برای تبلیغات تاثیر گذار هستند؟ (تلویزیون ،رادیو،روزنامه،مجله،تبلیغات اتوبوسی یا پست مستقیم)

پس از بدست آوردن اطلاعات مربوطه بر مبنای بودجه تعیین شده برای تبلیغات کمپین تبلیغاتی برنامه ریزی می شود، تیم خلاقیت و تولید محتوا نیز تمام تلاش خود را برای توسعه متن و تصاویر و سناریوی پست تبلیغ انجام می دهند.
درنهایت یک شرکت موظف است ایده تبلیغاتی جدیدی را ارئه دهد و تبلیغات را طراحی و برنامه ریزی کند،پس از اجرای کمپین آنالیز های لازم را انجام دهد.

نحوه ی کار شرکت های تبلیغاتی :

هر شرکت تبلیغاتی با توجه به سناریویی که در جلسه معارفه برای تبلیغات و برندینگ مشتری صورت گرفته است کمپین هایی را برای مشتری اجرا میکند، شرکت ها پیش از انجام کمپین و حین آن و همچنین پس از اجرای کمپین همراه مشتری هستند تا به بازخود مناسبی که پیش بینی شده برسند.

ویژگی های یک شرکت تبلیغاتی خوب :

۱-داشتن کارکنان حرفه ای و با تجربه

یک شرکت تبلیغاتی خوب دارای کارکنان متخصص و خلاق می باشد که می توانند نیازهای مخاطب را با توجه به بازار هدف تشخیص دهند و برآورده سازند حال این نیاز طراحی سایت تا طراحی بیلبورد را شامل می شود.

۲- حضور پایدار در فضای آنلاین 

با توجه به اینکه بازاریابی در فضای مجازی یکی از ارکان های شرکت های تبلیغاتی می باشد. حضور منظم و انالیز هدفمند باید یکی از ارکان اصلی شرکت های تبلیغاتی باشد، همچنین یک شرکت تبلیغاتی باید داده های به روزی داشته باشد.

۳- دانش متناسب با مشتریان

وقتی از دانش کسب و کار صحبت می کنیم دانشی می باشد که بر مبنای محاسبات، داده ها و انالیزها بدست  می آید. یک شرکت تبلیغاتی زمانی موفق است که بتواند دانش لازم روز را با توجه به کسب و کار و هدف مشتریان بدست آورد و ارائه دهد.

۴- ایجاد ارزش های بالا در برابر پول های هزینه شده

یکی از اهمیت هایی که یک شرکت تبلیغاتی دارد ایجاد مزیت رقابتی برای کسب و کار می باشد.

۵-تضمین خروجی

یک شرکت تبلیغاتی حرفه ای استراتژی پلن تبلیغاتی کسب و کار در زمان دقیق اجرا و خروجی را به کارفرما تحویل می دهد.
در نهایت، اگر شما وقت پیدا کردن بهترین کانال های مشهدی را ندارید جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا صدای رسانه ضمن مشاوره رایگان، بهترین بستر را برای تبلیغات کسب و کار شما انتخاب می کند و همواره در تلاش است تا با جذب مخاطب هدف، بهترین و بیشترین بهره وری را از تبلیغات برای شما به ارمغان آورد. به طور مثال ما در مشهد بهترین کانال های تلگرامی و بهترین پیج های اینستاگرامی را شناسایی می کنیم و با آن ها قرار داد می بندیم به طوری که دیگر نیازی نیست مخاطب برای پیدا کردن بهترین کانال ها و پیج ها وقت بگذارد و آن ها را پیدا کند، با همه ی آن ها صحبت کند و تبلیغ را به تک تک آن ها بدهد . شما می توانید به راحتی به جای صحبت کردن با چندین کانال تلگرامی و چندین پیج اینستاگرامی با یک مجموعه صحبت کنید و تبلیغ خود را در همه ی این کانال ها و پیج ها بزنید، مشاوره بگیرید و بازدهی بالاتری بابت هر تبلیغ داشته باشید. اصطلاحا به این مدل تبلیغ کردن تبلیغ گسترده در تلگرام و اینستاگرام می گویند. علاوه بر این ها می توانید برای ساخت سایت و طراحی سایت در مشهد با ما تماس بگیرید.همچنین صدای رسانه در سئو سایت در مشهد هم می تواند گزینه ی شما در سئو کردن سایت شما باشد . فراموش نکنید برای مشاوره کسب و کار در مشهد هم با صدای رسانه می توانید تماس بگیرید.
پیشنهاد می کنیم اگر قصد تبلیغ در مشهد را دارید قبل از هر اقدامی یک مشاوره ی رایگان از ما بگیرید . مطمئن باشید با یک مشاوره هزینه های شما کمتر و بازخورد تبلیغ شما در مشهد و هر شهر دیگری بیشتر خواهد شد. منتظرتان هستیم.

تبلیغات در فضای مجازی چیست؟

این نوع تبلیغات به هنر استفاده از اینترنت برای رساندن پیام‌های بازاریابی و تبلیغاتی به مخاطبان مشخص و مورد نظر گفته می‌شود. در واقع این شیوه برای متقاعد کردن مشتریِ هدف به منظور شرکت در یک اقدام خاص مانند خرید، طراحی شده است. اکثر کسب‌ و کارها تلاش می‌کنند روزانه محتوای مناسبی را بر بستر آنلاین برای شناساندن محصولات، خدمات و فروش آن‌ها به افراد، منتشر کنند. (اگر تمایل دارید درباره روش‌های تبلیغات برای کسب و کارهای کوچک بیشتر بدانید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

اهمیت و تاثیر تبلیغات در فضای مجازی 

تبلیغات آنلاین با گذشت زمان به سرعت در حال پیشرفت است. شکی در این نیست که این روش فرصت‌های متعددی را برای شرکت‌های کوچک و بزرگ فراهم می‌کند تا فروش خود را به شیوه‌ای کارآمد افزایش دهند. این تبلیغات برای موفقیت تجاری شما بسیار مهم است. همان‌طور که تحقیقات نشان می‌دهد، مردم به‌ طور فزاینده‌ای از اینترنت برای جستجوی اطلاعات در مورد محصولات و قیمت آن‌ها قبل از تصمیم‌گیری نهایی استفاده می‌کنند؛ این بدان معنی است که شما واقعاً نمی‌توانید از تبلیغات آنلاین چشم‌پوشی کنید؛ زیرا اکثر مشتریان شما در حال جستجوی آنلاین هستند.
هر کارآفرین و بازاریاب باید از این ابزار تبلیغاتی عصر مدرن استفاده کند. این تبلیغات مشتریان آن‌ها را افزایش می‌دهد و در نهایت به افزایش سود آن‌ها کمک می‌کند.
در ادامه چند دلیل وجود دارد که اهمیت تبلیغات در فضای مجازی را شفاف‌تر می‌کند:

دسترسی جهانی 

از طریق تبلیغات مجازی، می‌توانید کسب‌ و کار خود را فراتر از منطقه محلی خود به افراد بیشتری بشناسانید و به مخاطبان هدف خود در سراسر جهان برسید. برای گسترش کسب‌ و کار خود مجبور نیستید به جایی سفر کنید. شما به راحتی می‌توانید به کمک اینترنت با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

مقرون به صرفه بودن 

یکی از بزرگ‌ترین مزایای این شیوه از تبلیغات، مقرون به صرفه بودن آن است. برخلاف روش‌های سنتی، لازم نیست مبالغ هنگفتی را برای تبلیغات خود هزینه کنید. به‌ عنوان مثال گوگل تخمین می‌زند که به ازای هر 1 دلاری که در تبلیغات گوگل خرج می‌کنید، 2 دلار درآمد کسب خواهید کرد. این یک بازگشت سرمایه 200 درصدی است، چیزی نیست که بتوان از آن غافل شد.

مخاطب هدف 

با تبلیغات آنلاین شما می‌توانید مخاطب مناسب بیزینس خود را پیدا کنید و افرادی را هدف قرار دهید که با احتمال بیشتری به چیزی که شما می‌فروشید، علاقه‌مند هستند. ابزارهای تبلیغات آنلاین به شما کمک می‌کنند تا لیدهای بیشتری ایجاد کنید و کمپین‌های خود را مؤثر‌تر و سودآورتر کنید.

تعامل بیشتر با مخاطبان 

اینترنت بهترین بستر برای درگیر کردن و تعامل بیشتر و راحت تر با مخاطبِ هدف شماست. درباره مخاطبان هدف خود تحقیق کاملی انجام دهید تا متوجه شوید که آن‌ها به دنبال چه نوع محصولات و خدماتی هستند و در مورد محصولات شما چه فکری می‌کنند. کمپین‌های تبلیغاتی خود را بر این اساس برنامه‌ریزی کنید و همواره با آن‌ها در تعامل باشید.

دسترسی به داده‌ها 

با کمک ابزارهای تجزیه‌وتحلیل آنلاین، می‌توانید رمزگشایی کنید که کدام استراتژی برای شما مفید است و کدام نه. شما می‌توانید با تجزیه و تحلیل داده‌هایی که از مشتریانتان به دست می‌آورید، به‌طور مداوم استراتژی بازاریابی خود را اصلاح و تکمیل کنید.

نتایج سریع و آسان 

برخلاف تبلیغات سنتی، نتایجی که از روش‌های تبلیغات آنلاین حاصل می‌شود بسیار سریع و آسان است و از لحظه‌ای که کمپین تبلیغاتی خود را شروع می‌کنید، فرآیند جذب مشتری نیز آغاز می‌شود.  

روابط پایدار با مشتری

نگهداری مشتری بسیار ارزشمند است. با تبلیغات مجازی می‌توانید بارها و بارها از این مشتریان استفاده کنید و آن‌ها را مدام برای خرید مجدد ترغیب نمایید.
فکر می‌کنیم که با مهم‌ترین دلایل برای تبلیغات مجازی که به آن‌ها اشاره کردیم، بیشتر تمایل دارید که با انواع این تبلیغات هم آشنا شوید. با ما همراه باشید.

انواع تبلیغات فضای مجازی کدامند؟

با شناخت راه‌ها تبلیغات در فضای مجازی می‌توانید نقطه شروع تبلیغات خود را بیابید و با برنامه‌ریزی هدفمند به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین انواع تبلیغات آنلاین را برای شما آورده‌ایم:

۱. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی 

همه‌ی تبلیغات آنلاین نیازی به هزینه ندارند. مردم می‌توانند کسب‌وکار شما را به‌صورت ارگانیک از طریق تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنند. با ایجاد یک اکانت بیزینسی در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام یا حتی Tik Tok می‌توانید مطابق با علاقه مردم محتوای جذابی را تولید کنید.

روش ارگانیک 

شما با تولید محتوای مناسب و مفید در این شبکه‌ها می‌توانید افراد زیادی را تشویق کنید که صفحه شما را دنبال کنند. در بین محتوایی که تولید می‌کنید محصولات و خدمات خود را نیز معرفی کنید. این نوع محتوا ممکن است شامل یک توییت یا پست تبلیغاتی، تبلیغ محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) یا حتی یک کمپین کامل باشد که در چندین شبکه اجتماعی منتشر می‌شود.

روش تبلیغات بازدیدی یا تعرفه‌ای 

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی در جایی که مخاطبان بیشتری حضور دارد نتیجه‌ی فوق‌العاده‌ای به همراه خواهد داشت. از این‌ رو تبلیغات بازدیدی (تبلیغ در پیج‌های پر بازدید اینستاگرام که به ازای هر 1000 بازدید مبلغی را باید پرداخت کنید) و همین‌طور تبلیغات تعرفه‌ای شامل تبلیغات به‌وسیله اینفلوئنسرها که مخاطبان بیشتری دارند می‌تواند مؤثر باشد.

۲. تبلیغات کلیکی 

تبلیغات کلیکی یا (PPC‌ (pay per click به تبلیغاتی گفته می‌شود که به ازای هر کلیک باید مبلغی پرداخت کنید. این نوع تبلیغات بازدهی بالایی دارند و شامل انواع مختلفی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

تبلیغات در گوگل 

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) که بخشی از آن به تبلیغات در گوگل مربوط می‌شود برای افزایش دیده شدن وب‌سایت شما در صفحات نتایج گوگل (SERP) با پرداخت هزینه انجام می‌گیرد. گوگل ادز پلتفرمی است که بر بستر آن می‌توانید با انتخاب کلمات کلیدی مناسب که می‌خواهید با آن‌ها شناخته شوید و پرداخت هزینه، تبلیغات خود را راه‌اندازی کنید. البته این روش ممکن است برای شما به دلیل تحریم‌ها کار آسانی نباشد و باید با آژانس‌های واسطه همکاری کنید.

تبلیغات بنری 

بنرهای تبلیغاتی این روزها در گوشه و کنار سایت‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شوید، زیاد به چشم می‌خورند. شما در سایت‌های پربازدیدی مثل طرفداری و فارس این نوع تبلیغ را انجام می‌دهید تا مخاطبان آن سایت را به سمت کسب‌وکار خود بکشانید.
تبلیغات بنری به دلیل اینکه زیاد در سایت‌ها استفاده می‌شوند و جنبه‌ی تبلیغاتی بودن آن‌ها برای کاربر بسیار واضح است، ممکن است افراد کمی روی آن‌ها کلیک کنند؛ اما با این حال با بهینه کردن این نوع تبلیغات و همراهی یک تیم با‌تجربه و حرفه‌ای می‌توانید بازدهی خیلی خوبی از این تبلیغات داشته باشید. هزینه تبلیغات بنری به ‌طور معمول به‌ صورت کلیکی (PPC) یا به ازای هر نمایش (CPM) است.

تبلیغات همسان 

تفاوتی که تبلیغات همسان با بنری دارد این است که در انتهای مطالب یک سایت و به‌صورت مطالب مرتبط (مطالب پیشنهادی) به کاربر نمایش داده می‌شود و ایجاد مزاحمت نمی‌کند.
عموماً چون شبیه مطالب سایت میزبان هستند کمتر شبیه تبلیغات به نظر می‌رسند و نرخ تبدیل و کلیک بالاتری دارند.

تبلیغات ریتارگتینگ محصول 

تبلیغات ریتارگتینگ محصول به افرادی که قبلاً از سایت شما دیدن کرده‌اند و مشتری بالقوه هستند، نمایش داده می‌شود. به دلیل اینکه فروش محصولات به کسانی که از قبل با شما آشنایی دارند راحت‌تر است؛ بنابراین این تبلیغات می‌تواند مشتریان شما را بارها به سایت شما برگرداند.

۳. رپورتاژ آگهی 

رپورتاژها که گاهی از آن به‌عنوان آگهی تبلیغاتی یا محتوای حمایت‌شده یاد می‌شود، روش تبلیغاتی بسیار هوشمندانه‌ای است. شما مطالبی را با هدف معرفی برند خود در سایت‌هایی که با مطلب شما هم‌خوانی دارند و پربازدید هم هستند منتشر می‌کنید. با این کار ترافیک سایت خود را افزایش داده و مخاطبان بیشتری را از سایت میزبان به سمت سایت خود هدایت می‌کنید.

۴. بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ)

بازاریابی ایمیلی باید بخشی جدایی‌ناپذیر از ارتباطات آنلاین شما باشد؛ زیرا راهی مهم برای حفظ ارتباط با مشتریان فعلی شما است. فهرست ایمیلی از کاربرانی که مشتاق استفاده از محصولات یا خدمات شما هستند ایجاد کنید. مثلاً وقتی که در وب‌سایت شما عضو می‌شوند یا از فروشگاه آنلاین شما خرید می‌کنند از آن‌ها بخواهید آدرس ایمیلشان را در اختیارتان قرار دهند.
با این کار می‌توانید تبلیغات مؤثری را از طریق ایمیل انجام دهید. مثلاً محصولات جدید خود را یا به‌روزرسانی خدماتتان را برایشان ایمیل کنید و آن‌ها را باخبرسازید و برای خرید ترغیب کنید. فقط توجه کنید با زیاده‌روی در این‌ کار، کاربران از شما خسته و بیزار می‌شوند و دیگر تمایلی به باز کردن ایمیل شما ندارند. (برای آگاهی از اینکه چگونه ایمیل انبوه ارسال کنیم مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم)

۵. تبلیغات پوش نوتیفیکیشن 

در  روش تبلیغات پوش نوتیفیکیشن شما می‌توانید برای کاربران سایت‌های دیگر تبلیغات خود را به صورت پوش نوتیفیکیشن بفرستید. پوش نوتیفیکیشن پیامی شبیه اس ام اس است که در مرورگر وب، اپلیکیشن یا سیستم‌عامل ارسال می‌شود و کاربران را به عملی ترغیب می‌کند یا از فرآیندی آگاهی می‌دهد.

۶. تبلیغات ویدیویی 

به دلیل بازدهی بالای محتوای ویدیویی، تبلیغات به روش ویدیو مارکتینگ نیز می‌تواند تأثیر مستقیم و مؤثری را در ذهن مخاطب ایجاد کند؛ بنابراین می‌توانید از پلتفرم‌های نمایش ویدیو مثل یوتیوب و آپارات استفاده کنید و تبلیغات ویدیویی خود را به اشتراک گذارید.

۷. تبلیغات درون اپلیکیشنی 

ازآن‌جایی‌ که تعداد اپلیکیشن‌ها هر روز رو به افزایش است، جای تعجب نیست که صاحبان اپلیکیشن‌ها از برنامه‌های خود درآمدزایی می‌کنند و با پذیرفتن آگهی و درج آن بر روی اپلیکیشن‌های خود این تبلیغات را انجام می‌دهند. تبلیغات درون اپلیکیشنی بسیار برای افزایش نصب اپ‌ها بر روی تلفن‌های همراه مؤثر است.

۸. تبلیغات نصب اپلیکیشن 

تبلیغات اپلیکیشنی که در بالا به آن پرداختیم برای تبلیغات از اپ‌های مختلف استفاده می‌کند؛ درصورتی‌که در روش تبلیغات نصب اپلیکیشن، از تبلیغات در اپ‌استورهایی مثل گوگل پلی، بازار، مایکت و غیره استفاده می‌شود.

چگونه در فضای مجازی تبلیغ کنیم؟

فضای مجازی این امکان را برای شما فراهم کرده است که یک کمپین تبلیغاتی اجرا کنید، مشتریان خود را هدف قرار دهید و تعیین کنید که در کجا تلاش‌های تبلیغاتی شما بیشترین موفقیت را برای کسب‌وکارتان دارند. با تحقیق در مورد مشتریان و شناخت آن‌ها مشخص کنید که بیشتر در کدام بسترها در فضای مجازی حضور دارند تا بتوانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری تبلیغاتی کنید و بازده تبلیغات خود را به حداکثر برسانند.

در مرحله‌ی بعد باید هدف خود را از انجام تبلیغات تعیین کنید. آیا می‌خواهید برند خود را به افراد بیشتری بشناسانید یا می‌خواهید مشتری بیشتری کسب کنید؟ تعیین اهداف از این ‌جهت بسیار مؤثر است که به شما کمک می‌کند در مسیر تبلیغاتی خود گمراه نشوید.
حالا نوبت این است که محتوای تبلیغاتی خود را تعیین کنید. محتوای شما باید تمام مفهومی را که قصد تبلیغات آن را دارید به مخاطبانتان ارائه دهد. برای فرا گرفتن نحوه تبلیغات در فضای مجازی، کمک گرفتن از یک مشاور تبلیغاتی که سابقه و شناخت خوبی در این حوزه دارد می‌تواند برایتان راهگشا باشد.

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از تبلیغات کلیکی یکتانت بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم در دورهٔ ویدئویی رایگان «صفر تا صد کار با پنل یکتانت» شرکت کنید. در این دوره، علاوه بر آشنایی با انواع کمپین‌ها و ساخت لندینگ پیج موثر، نحوهٔ بهینه‌سازی کمپین‌ها با ابزارهای گوگل آنالیتیکس و تگ منیجر و همچنین بهترین استراتژی‌های تبلیغات برای اهداف مختلف مثل افزایش فروش را یاد می‌گیرید.

کدام روش تبلیغات فضای مجازی برای کسب‌وکار شما مناسب است؟

هدف هر استراتژی تبلیغاتی باید این باشد که بازدهی مثبتی از سرمایه خود داشته باشید و این بستگی دارد که آیا درآمد بیشتری از کمپین تبلیغاتی نسبت به هزینه‌ای که انجام می‌دهید به دست می‌آورید یا خیر؛ بنابراین با همه این استراتژی‌های تبلیغاتی موجود، تشخیص اینکه کدام یک برای شرکت و بودجه شما مناسب‌تر هستند، دشوار است. شناخت و آگاهی از نوع کسب‌وکار و مشتریان در این انتخاب به شما کمک فراوانی می‌کند.

به عنوان مثال، اگر یک کسب‌ و کار کوچک با بودجه بازاریابی نسبتاً اندک هستید، می‌توانید از روش‌های کم‌هزینه‌تر مانند شبکه‌های اجتماعی، سئو و کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، برای تبلیغات موثر در فضای مجازی استفاده کنید.
ولی اگر انعطاف‌پذیری بیشتری جهت هزینه کردن دارید می‌توانید استراتژی جامع‌تری را برای تبلیغات خود در در نظر بگیرید. مسلم است وقتی از چندین رویکرد استفاده می‌کنید، به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد؛ بنابراین اگر یک وب‌سایت حرفه‌ای و کاربرپسند هم دارید استفاده از تبلیغات PPC و سئو نیز می‌تواند نرخ تبدیل شما را افزایش دهد و کاربران بیشتری را به سمت بیزینس شما سوق دهد.

چیزی که مهم است بدانید این است که برخلاف تصور خیلی‌ها برای انجام تبلیغات مجازی، به بودجه‌ای بی‌پایان نیاز ندارید؛ با استراتژی‌های مناسب تمام کسب‌وکارها چه کوچک و چه بزرگ، حتی با بودجه اندک می‌توانند از راه‌های خلاقانه مسیرهای جدیدی را برای رقابت در بازار آنلاین پیدا کنند و همواره جلوی چشم مشتریان خود باشند تا به آن‌ها دسترسی یابند.

همان‌طور که استراتژی خود را توسعه می‌دهید، می‌توانید از این مزیت تبلیغ در فضای مجازی بهره ببرید و بر کمپین‌های خود در هر مرحله از اجرا نظارت کنید و آن‌ها را بهبود دهید. با این شیوه در انجام تبلیغات خود حرکت رو به جلویی خواهید داشت و بازگشت سرمایه قابل‌توجهی را نصیب خود می‌کنید.
 

طراحی و توسعه با در صدای رسانه © 2023