طراحی بیلبورد تبلیغاتی
آژانس تبلیغاتی صدای رسانه

    ویدئوی آموزش بهترین فرمت ویدئو در یوتیوب

    بهترین فرمت ها و سایز ویدیوهای یوتیوب (پارت سوم)

بهترین فرمت ها و سایز ویدیوهای یوتیوب (پارت سوم)

در ویدیوی آموزشی قبلی، نحوه شخصی سازی (کاستومایز کردن) کانال یوتیوب ،نحوه قرار دادن لوگو و هدر و نکات مربوط به ساخت هدر برای کانال یوتیوب را برای شما قرار دادیم. در این آموزش قصد داریم نکات ساخت ویدیو برای یوتیوب را به شما آموزش دهیم. در ادامه آموزش با ما همراه باشید.

 

برای مشاوره تبلیغاتی رایگان با شماره ۰۹١۵۴۰۶۸۶۴۹ تماس بگیرید

 

یکی از نکاتی که در هنگام شروع به تولید محتوا برای یوتیوب باید بهش توجه زیادی داشته باشید جدا از درجه یک بودن موضوع و محتوا، انتخاب فرمت مناسب ویدیوی یوتیوب است. چرا که اگر به درستی انتخاب شود، میتواند شانس بیشتری در دیده شدن ویدیو‌هایتان و تعامل با کاربران برای شما داشته باشد.

بهترین فرمت مناسب ویدیوی یوتیوب چیست؟

بهترین فرمت ویدیوی یوتیوب MP4 با کدک صدای AAC-LC و کدک ویدیوی H264 است که نسبت تصویر آن 16:9 است. انتخاب این موارد باعث می‌شود که یک ویدیوی با کیفیت و کم حجم داشته باشید. یوتیوب همچنین پیشنهاد میکند تا ویدیوهای خود را تا حد ممکن به حالت اورجینال نگهدارید.

بهترین فرمت ویدیوی یوتیوب

درست است که فرمت پیشنهادی برای ویدیوها توسط یوتیوب MP4 است اما در تصویر زیر لیست سایر فرمت‌های ویدیویی سازگار با یوتیوب را آورده‌ایم که در صورت نیاز می‌توانید از آنها نیز استفاده کنید.

فرمت های ویدئویی سازگار با یوتیوب که میتوانید استفاده کنید

بهترین سایز ویدیوی یوتیوب چیست؟

برای اینکه از کیفیت ویدیوهای یوتیوب مطمئن باشید و بالاترین کیفیت ممکن را داشته باشید با توجه به اطلاعات جدول زیر سایز و رزولوشن مناسب ویدیوهای یوتیوب را میتوانید ببینید:

بهترین سایز و رزولوشن برای ویدئوهای یوتیوب چیست

در صورتی که ویدیوهای یوتیوب شما از نسب تصویر 16:9 برخوردار نباشد، یوتیوب ممکن است تا مقداری فضای خالی را به اطراف آن اضافه کند.

نسبت تصویر مناسب یوتیوب

برای اینکه مفهوم نسبت تصویر (Aspect Ratio) را در ابعاد ویدیوهای یوتیوب بهتر متوجه شوید تصویر زیر میتواند به سادگی گویای همه چیز باشد:

ابعاد مناسب ویدئو در یوتیوب

از فاکتورهای دیگری که میتوان هنگام آپلود ویدیو در نظر داشت میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بیشترین حجمی که میتوانید در یوتیوب ویدیو آپلود کنید ۱۲۸ گیگابایت است.

2- بیشترین زمانی که میتواند ویدیوی شما در یوتیوب داشته باشد ۱۲ ساعت است.

به طور خلاصه برای داشتن بالاترین کیفیت ویدیو در یوتیوب باید بیشترین ابعاد ممکن را از فرمت بالا انتخاب کنید.

چرا باید به فرمت ویدیوی یوتیوب برای آپلود توجه کرد؟

هریک از فرمت‌هایی که در بالا به آن اشاره کردیم در یوتیوب به صورت متفاوتی پردازش می‌شوند و این ممکن است روی نحوه پخش ویدیو تاثیر گذار باشد. انتخاب فرمت اشتباه ممکن است نمایش ویدیوی شما را مختل کند که این خود باعث تجربه کاربری از کانال شما می‌شود.

بعضی از فرمت‌های ویدیویی به نسبت حجم بالاتری دارند. این موضوع میتواند زمانی که ویدیوی خود را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید تاثیر داشته باشد.
باید همیشه به این نکته توجه داشت که برای مخاطب در یوتیوب یک تجربه مشاهده خوب مهم است و به همین دلیل باید بهترین فرمت ممکن برای یوتیوب را انتخاب کنید که بیشترین برتری را نسبت به سایر فرمت‌ها دارد.

زمانی که به درستی ویدیویی با ابعاد مناسب را آماده کردید نکات دیگری هست که باید به آنها در هنگام آپلود ویدیو توجه کنید.

تنظیمات پیشنهادی یوتیوب برای آپلود ویدیو

زمانی که میخواهید یک ویدیو در یوتیوب آپلود کنید، یک گزینه برای انتخاب تنظیمات انکد Encoding Settings وجود دارد که در این قسمت بیشتر باهاش آشنا می‌شویم.

به صورت کلی، فرض کنید یک فیلم ۳۰ فریم در ثانیه را ضبط کرده‌ایم. این فیلم در واقع از ۳۰ عکس در هر ثانیه تشکیل شده که برای یک فیلم یک دقیقه‌ای ۱۸۰۰ عکس ثبت شده است که به صورت نرمال حجم بسیار زیادی را تشکیل می‌دهد که اگر بخواهید این فایل حجیم را آپلود کنید باید ساعت‌ها زمان و مقدار زیادی حجم بر روی سرور داشته باشید.

تنها راه منطقی برای رفع این مشکل فشرده سازی ویدیو‌هاست که از کیفیت ویدیو کم میکند. برای اینکه مشکل کاهش کیفیت ویدیو بوجود نیاید مهندسین یک روشی را برای کد گذاری یا همان انکد کردن Encoding ویدیوها توسعه دادند که بدون کاهش کیفیت ویدیوها میتوان آنها را فشرده کرد.

در واقع انکد کردن ویدیوها به این مفهوم است که به جای قرار دادن تعداد زیادی عکس پشت سر هم و اجرا کردن آنها با سرعت زیاد، آنها را به یک فایل ویدیویی روان تبدیل کرد که این خود باعث کاهش چشمگیر حجم ویدیوها خواهد شد. در واقع امروزه فرآیند انکد شدن ویدیوها به صورت کاملا اتوماتیک در هنگام ضبط توسط دو ابزار  Codecs و Containers انجام می‌شود.

زمانی که میخواهید یک ویدیو را در یوتیوب آپلود کنید، فرمت فایل ویدیو در واقع نشانگر کدک و کانتینر آن ویدیوست که باید انکد شود. اگر قضیه کمی پیچیده شد اجازه بدید تا در مورد این دو ابزار بیشتر توضیح بدیم.

کانتینر یک فایل ویدیویی چیست؟

در واقع کانتینر شامل اطلاعاتی از تصویر، صدا و متادیتای فایل ویدیوییست. فرمت یک فایل ویدیویی در اصل همان مفهوم کانتینر را دارد. از محبوب‌ترین کانتینرها میتواین چند مورد زیر را نام برد که احتمالا شما با اکثر آنها آشنا هستید:

Matroska که یک پروژه متن باز است و با پسوند MKV استفاده می‌شود. امروزه اکثر فایل‌های HD در اینترنت با این فرمت به اشتراک گذاشته می‌شوند.
MP4 که توسط اپل و در iTunes به شدت همه گیر شده است.

MOV که توسط اپل خلق شده.

تصویر زیر برای درک بهتره قضیه به شما کمک میکند.

کدینگ فایل ویدئویی در یوتیوب

کدک یک فایل ویدیویی چیست؟

یوتیوب در واقع از یک سری کدک یا بهتر بگوییم یک سری کد برای فشرده سازی و غیرفشرده‌سازی فایل‌های ویدیویی استفاده می‌کند. در اصل کدک‌های ضعیف منجر به فشرده‌سازی بد می‌شوند و در کیفیت نهایی تصویری که به کاربر نشان داده ‌می‌شود تاثیر گذار است. برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید اطلاعات زیر برای ویدیوها توسط خود یوتیوب پیشنهاد شده است:

Container: MP4

Audio Codec: AAC-LC

Video Codec: H.264

Frame rate:  30fps

البته در مورد Frame rate باید بدانید که محتوا باید با همان نرخ تصویری که ضبط شده است انکد و آپلود شود. نرخ تصویرهایی که امروزه مرسوم است ۲۴، ۲۵، ۳۰، ۴۸، ۵۰ و ۶۰ است که البته فریم ریت‌های بالاتر نیز برای یوتیوب قابل قبول است.

نکات مهم

با توجه به اینکه زمان فیلم‌برداری بر روی فایل ویدیو انکد انجام می‌شود، ضبط ویدیوی یوتیوب با کیفیت 1080p بهینه‌ترین حالت ممکن است چرا که رزولوشن بالایی دارد و ویدیوی Full HD به حساب می‌آید و از طرفی حجم فایل در مقابل کیفیت‌های 2K و 4K نیز کمتر است.

کمترین رزولوشنی که برای ویدیوهای HD نیز 720p می‌باشد که حجم فایل کمتر و در مقابل از کیفیت قابل قبولی نیز برخوردار است.

اگر از گوشی موبایل خود برای ضبط ویدیو استفاده میکنید باید بدانید که تلفن‌های هوشمند به صورت پیشفرض ویدیوها را با فرمت MP4 ضبط می‌کنند.

اینکد کردن ویدیوهای یوتیوب به این معناست که شما برای آپلود ویدیو در یوتیوب زمان کمتری را صرف میکنید و همچنین حجم کمتری را برای اینترنت مصرف میکنید.

در نهایت با چه فرمتی ویدیو رو آپلود کنیم؟

در این آموزش به صورت خلاصه و البته کامل با فرمت مناسب ویدیوی یوتیوب برای آپلود آشنا شدید. همانطور که در ابتدای این متن گفتیم پیشنهاد می‌شود که ویدیوی خود را MP4 با کدک صدای AAC-LC و کدک ویدیوی H.264 آپلود کنید که دارای نسبت تصویر 16:9 است.
 

لطفا برای درخواست تبلیغات یا مشاوره رایگان با شماره ۰۹١۵۴۰۶۸۶۴۹ تماس بگیرید

 

  • آموزش رایگان
ضمانت کیفیت فایل
ضمانت بازگشت وجه
ضمانت توضیحات و اطلاعات فایل
قالب های مختلف فایل
  • اطلاعات فایل
تاریخ انتشار : 23 مرداد 1402
تعداد بازدید : 336
  • اشتراک گذاری
طراحی و توسعه با در صدای رسانه © 2023